Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. prosinec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. prosinec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prach a mlhovina Helix

NASA, JPL-Caltech, Kate Su (Steward Obs, U. Arizona) et al.

Toto kosmické oko je červené díky prachu. Tajuplný snímek ze Spitzerova kosmického dalekohledu ukazuje infračervené záření z dobře prostudované mlhoviny Helix (NGC 7293) vzdálené asi 700 světelných let v souhvězdí Vodnáře (Aquarius). Obálka prachu a plynu o průměru dvou světelných let kolem centrálního bílého trpaslíka byla dlouho považována za vynikající příklad planetární mlhoviny, která představuje závěrečné fáze slunci podobných hvězd. Ovšem Spitzerova data ukazují, že samotná centrální hvězda mlhoviny je ponořena do překvapivě jasné infračervené záře. Modely ukazují, že tuto záři vytváří prachový disk trosek. Přestože materiál mlhoviny hvězda vyvrhla před mnoha tisíci lety, tak prach blíže k ní by mohl být vytvářen srážkami v rezervoáru objektů analogickém k našemu Kuiperovu pásu ve Sluneční soustavě nebo kometárnímu Oortovu oblaku. Tato kometám podobná tělesa, která vznikla v této vzdálené planetární soustavě, by mohla dokonce přežít i závěrečné dramatické fáze hvězdného vývoje.

Štítky: Prach, Planetární mlhovina, Planetární soustava, Mlhovina Helix, Comets, NGC 7293


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Další informace »