Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. prosinec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. prosinec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prach a mlhovina Helix

NASA, JPL-Caltech, Kate Su (Steward Obs, U. Arizona) et al.

Toto kosmické oko je červené díky prachu. Tajuplný snímek ze Spitzerova kosmického dalekohledu ukazuje infračervené záření z dobře prostudované mlhoviny Helix (NGC 7293) vzdálené asi 700 světelných let v souhvězdí Vodnáře (Aquarius). Obálka prachu a plynu o průměru dvou světelných let kolem centrálního bílého trpaslíka byla dlouho považována za vynikající příklad planetární mlhoviny, která představuje závěrečné fáze slunci podobných hvězd. Ovšem Spitzerova data ukazují, že samotná centrální hvězda mlhoviny je ponořena do překvapivě jasné infračervené záře. Modely ukazují, že tuto záři vytváří prachový disk trosek. Přestože materiál mlhoviny hvězda vyvrhla před mnoha tisíci lety, tak prach blíže k ní by mohl být vytvářen srážkami v rezervoáru objektů analogickém k našemu Kuiperovu pásu ve Sluneční soustavě nebo kometárnímu Oortovu oblaku. Tato kometám podobná tělesa, která vznikla v této vzdálené planetární soustavě, by mohla dokonce přežít i závěrečné dramatické fáze hvězdného vývoje.

Štítky: Prach, Planetární mlhovina, Planetární soustava, Mlhovina Helix, Comets, NGC 7293


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanici ISS stíhá modul Nauka

Další informace »