Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. prosinec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. prosinec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prach a mlhovina Helix

NASA, JPL-Caltech, Kate Su (Steward Obs, U. Arizona) et al.

Toto kosmické oko je červené díky prachu. Tajuplný snímek ze Spitzerova kosmického dalekohledu ukazuje infračervené záření z dobře prostudované mlhoviny Helix (NGC 7293) vzdálené asi 700 světelných let v souhvězdí Vodnáře (Aquarius). Obálka prachu a plynu o průměru dvou světelných let kolem centrálního bílého trpaslíka byla dlouho považována za vynikající příklad planetární mlhoviny, která představuje závěrečné fáze slunci podobných hvězd. Ovšem Spitzerova data ukazují, že samotná centrální hvězda mlhoviny je ponořena do překvapivě jasné infračervené záře. Modely ukazují, že tuto záři vytváří prachový disk trosek. Přestože materiál mlhoviny hvězda vyvrhla před mnoha tisíci lety, tak prach blíže k ní by mohl být vytvářen srážkami v rezervoáru objektů analogickém k našemu Kuiperovu pásu ve Sluneční soustavě nebo kometárnímu Oortovu oblaku. Tato kometám podobná tělesa, která vznikla v této vzdálené planetární soustavě, by mohla dokonce přežít i závěrečné dramatické fáze hvězdného vývoje.

Štítky: Prach, Planetární mlhovina, Planetární soustava, Mlhovina Helix, Comets, NGC 7293


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »