Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. leden 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. leden 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nikoliv modrý úplněk

Uznání a copyright: Stefano De Rosa

Tento jasný modrý úplněk z 2. prosince září nad chrámem nad řekou Po v Turínu v Itálii. Byl to první úplněk v prosinci. Včera v noci svítil na oslavu Silvestra druhý prosincový úplněk, takže splňoval moderní definici modrého úplňku jako druhého úplňku v měsíci. Vzhledem k tomu, že lunární cyklus trvá od úplňku k úplňku 29,5 dne, tak se modré úplňky vyskytují ve stejném měsíci zhruba každého 2,5 roku. Vpravo nahoře v záři prvního prosincového úplňku svítí hvězdokupa Plejády.
Poznámka překladatele: Rčení v angličtině "Once in a Blue Moon" (doslova "jednou za modrý měsíc", rozumí se úplněk) znamená něco jako "jednou za uherský rok" v češtině. Přehled názvů úplňků je zde.

Štítky: Úplněk, Blue moon, Moon phase


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »