Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. listopad 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. listopad 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Plejády v prachu

Uznání a copyright: Juan Carlos Casado (TWAN, Earth & Stars), Miquel Serra-Ricart & Daniel Padron, FECYT

Dobře známá hvězdokupa Plejády pomalu ničí procházející mračno plynu a prachu. Plejády jsou nejjasnější otevřenou hvězdokupou na pozemské obloze a lze je vidět i pouhým okem z téměř všech severních poloh. Procházející mladé prachové mračno se považuje za součást Gouldova pásu, což je neobvyklý prstenec mladých vznikajících hvězd v okolí Slunce v místní Galaxii Mléčné dráze. Část Gouldova pásu se posledních asi 100 000 let náhodou pohybuje právě přes starší Plejády a vyvolává silnou reakci mezi hvězdami a prachem. Tlak záření z hvězd výrazně odtlačuje prach v okolní modré reflexní mlhovině, přičemž menší prachové částice jsou odtlačovány silněji. Krátkodobým důsledkem je, že se část prachového mračna se stává vláknitým a vrstevnatým. Na hloubkovém snímku je vlevo dole také zachycena kometa C/2015 ER61 (PanSTARRS).

Štítky: Otevřená hvězdokupa, Plejády, Kometa PannSTARRs


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »