Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. listopad 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. listopad 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přibližování komety Machholz ke Slunci

Uznání: NASA, SOHO, LASCO, Barbara Thompson (NASA's GSFC)

Proč kometě Machholz tolik chybí sloučeniny uhlíku? Bývalá sláva komety 96P/Machholz pocházela z toho, že se přibližovala ke Slunci mnohem blíže, než kterákoliv jiná krátkoperiodická kometa, jen na polovinu vzdálenosti Merkuru, a činila tak každých 5 let. Při jejím posledním přiblížení ke Slunci letos v říjnu, ji sledovala sluneční kosmická observatoř NASA SOHO, abychom jí lépe porozuměli. Na kompozitním obrázku je vidět kometa se zvýrazněným ohonem při průletu kolem Slunce. Jasný povrch Slunce je skrytý za tmavým zákrytovým kotoučem, i když jsou vidět části rozsáhlé sluneční korony. V pozadí jsou vidět okolní hvězdy. Podle jedné z hypotéz tato blízká přiblížení ke Slunci nějak způsobila, že kometa Machholz o svůj uhlík přišla, zatímco jiná hypotéza praví, že kometa vznikla už s tímto složením ve velké vzdálenosti, možná dokonce v jiné hvězdné soustavě.

Přednášky APODu zdarma: 5. ledna NYC a 9. ledna DC.

Štítky: Comet Machholz, Slunce, Perihelion


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »