Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. září 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. září 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velká korona

Uznání a copyright: Alson Wong

Většina fotografií nedokáže odpovídajícím způsobem zachytit majestátnost sluneční korony. Vlastní pohled na koronu při úplném zatmění se nedá ničím nahradit. Lidské oko se dokáže adaptovat tak, že vidí útvary v koroně a její rozsah, což obyčejná kamera nedokáže zachytit. Ovšem, vítejte v digitální době. Tento obrázek je kombinací 40 expozic od jedné tisíciny sekundy až po dvě sekundy, dohromady digitálně sloučených a zpracovaných tak, aby se zvýraznily slabé útvary při úplném zatmění Slunce 21. srpna 2017. Zřetelně jsou vidět spletité vrstvy a zářící kaustiky neustále se měnící směsi žhavého plynu magnetických polí ve sluneční koroně. Za slunečním okrajem jsou vidět jasné růžové smyčky protuberancí. Dokonce vystoupily i slabé podrobnosti noční strany měsíčního novu, kterou osvětluje sluneční světlo odrážené úplňkem Země.

Štítky: Korona, Total solar eclipse, Digitální éra


34. vesmírný týden 2026

34. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 8. do 23. 8. 2026. Měsíc bude v první čtvrti. Venuše je vidět lépe přes den a večer je velmi nízko nad západním obzorem. Saturn a Neptun jsou nízko už od setmění a vrcholí ráno nad jihem. Na ranní obloze jsou dobře vidět Mars a Uran, přidává se Jupiter, a naopak mizí Merkur. Aktivita Slunce je nízká. V galerii se ohlížíme za uplynulým parádním večerním zatměním. Na ISS dojde k dalšímu výstupu do volného kosmu dvojice Američan-Francouzka. Před 380 lety se narodil významný anglický astronom John Flamsteed.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Srpková mlhovina a Mýdlová bublina

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2026 obdržel snímek Václava Kubeše „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ je nejen název snímku, ale především označení objektů, s jejichž portrétem zvítězil Václav Kubeš v soutěži Česká astrofotografie měsíce. Tento

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Nova 2026 Tau.

Nova 2026 Tau. Detekce tohoto objektu byla oznámena 6.8.2026 na stránce CBAT-Transient Objects Confirmation Page pod označením TCP J05210763+2338194. V cirkuláři CBET 5723 ze dne 21.8.2026 bylo potvrzeno, že se jedná o novu s přidělením označení pro proměnné hvězdy V1452 Tau. Objevitelé z programu New Milky Way Survey udávali její jasnost 11.2 magnitudy. Snímek je proti originálu 2x zmenšen, pro představu o pozici na obloze je ve výřezu i Krabí mlhovina M1. V pravém dolním rohu je v rámečku detail blízkého okolí v originálním měřítku a vyznačena je i jedna ze srovnávacích hvězd AAVSO 10.8mag. Měřítko originálu je 6.8"/px. Měsíc před první čtvrtí byl od objektu vzdálen přibližně 25 stupňů.

Další informace »