Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. únor 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. únor 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn při měsíčním okraji

Uznání a copyright: Tom Martinez (Astronomical Society of Kansas City)

Ve středu 20. února večer se zdálo, že oblohou plující první čtvrt Měsíce přejela přes jasnou planetu Saturn, což bylo vidět z většiny Severní Ameriky. Na této ostré posloupnosti teleskopických digitálních snímků z hvězdárny Powell Observatory nedaleko města Louisburg, Kansas, USA je vidět, jak se Saturn v průběhu asi 2 minut vynořuje zpoza jasného měsíčního okraje. Prstenčitá planeta se vynořuje nad tmavým, hladkým měsíčním Mořem nepokojů (Mare Crisium). Tento měsíční zákryt byl široce očekáván, též proto, že jak prstenčitá planeta, tak jasný Měsíc představují okázalou nebeskou podívanou. Nyní přijdou na řadu evropští pozorovatelé, když v časných ranních hodinách v sobotu 23. února Měsíc zakryje největší planetu Sluneční soustavy Jupiter.

Štítky: Měsíc, Saturn, Zákryt


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »