Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. srpen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. srpen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Panoramatická kompozice zatmění se stopami hvězd

Uznání a copyright: Stephane Vetter (Nuits sacrees, TWAN)

Co se dělo na obloze při úplném zatmění Slunce minulý týden? Tato malá planetka s celou oblohou kolem dokola je dvojitým časosběrným digitálním kompozitem, který zachytil dění na nebi v noci i ve dne z jediného místa. Na panorámatu 360x180° je sever a jih na snímku dole a nahoře, zatímco východ a západ je na levém a pravém okraji. Stopy hvězd byly pořízeny během 4 hodin v noci před zatměním, jak obíhají kolem severního nebeského pólu (dole) v důsledku otáčení Země. Během dne s úplným zatměním bylo od východu do západu (nahoře) každých 15 minut zachyceno Slunce, někdy částečně zatmělé. Všechny tyto snímky byly digitálně včleněny do jediného snímku, který byl pořízen při úplném zatmění Slunce. Tehdy bylo možné vidět jasnou sluneční koronu, jak plane kolem tmavého měsíčního novu (vlevo nahoře), zatímco zároveň bylo snadno vidět Venuši (nahoře). Strom uprostřed pod kamerou je Douglaska tisolistá (Douglas fir). Všechny snímky byly pořízeny po pečlivém plánování v Magone Lake v Oregonu v USA.

Úplné zatmění 2017: Další obrázky - dejte prosím "Like" těm, které se vám líbí.

Štítky: Stopy hvězd, Total solar eclipse, Panorama


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac - prvá štvrť

Mesiac vo farbe, časť mesačných vyvrelých hornín je sfarbená do modra

Další informace »