Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. duben 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. duben 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kombinovaná korona slunečního zatmění ze Země a z vesmíru

Uznání: J. Vilinga (Angola, IAP), LASCO, NRL, SOHO, ESA, NASA;
Processing: R. Wittich; Composition & Copyright: S. Koutchmy (IAP, CNRS)

Někdy je vhodné podívat se na úplné zatmění Slunce jako na oko. Obrázek, který vidíte využívá výhodu neobvyklého postavení Země, Měsíce a Slunce při úplném zatmění Slunce, které nastalo minulý měsíc, jelikož bylo vidět téměř současně ze Země i z vesmíru. Nejvnitřnější snímek ukazuje úplné zatmění ze země s centrální pupilou tvořenou jasným Sluncem, ovšem zakrytým poměrně tmavým Měsícem. Kolem zacloněného slunečního kotouče je řídká sluneční korona zobrazená v bílém světle, ale ze Země snadno viditelná jen při zatmění. Normálně je koronu obtížné sledovat dál od Slunce, ale vzdálenější korona na této montáži odpovídá falešně zbarveným pozorováním z vesmírné družice NASA a ESA SOHO (Solar and Heliospheric Observatory). Taková pozorování umožňují studovat konstantně se měnící magnetickou aktivitu blízko i daleko od Slunce, tedy stejnou aktivitu, která nakonec vyvolává pozemské polární záře.

APOD je též k dispozici: arabsky, bahasa indonézsky, katalánsky, čínsky, čínsky, chorvatsky, česky, holandsky, persky, persky, galicijsky, německy, francouzsky, hebrejsky, japonsky, korejsky, černohorsky, polsky, rumunsky, rusky, srbsky, slovinsky, španělsky a turecky.

Štítky: Total solar eclipse, SOHO, Sluneční korona


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »