Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. duben 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. duben 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa hvězdokupa

Uznání a copyright: José J. Chambó (Cometografia)

Kometa Linear se stala nečekaně jasnou. V roce 2000 objevená kometa podstoupila týden předtím, než minulý měsíc prošla ve čtrnáctinásobné lunární vzdálenosti od Země, asi stonásobné zjasnění. Kometa byla minulý týden zachycena s asi 6. magnitudou, takže dost jasná na to, aby byla vidět i neozbrojeným okem, když procházela před vzdálenou kulovou hvězdokupou M14. Kometa 252/P LINEAR je z vzácné skupiny komet, které se každých 5 let pohybují mezi Zemí a Jupiterem. Jak se kometa bude vyvíjet není známo, ale doufejme, že zůstane jasná, takže by v příštím jednou, dvou týdnech mohla zůstat dobrým cílem pro triedry.

Štítky: Kometa LINEAR, Kulová hvězdokupa, M14


8. vesmírný týden 2019

8. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 2. do 24. 2. 2019. Měsíc bude v úplňku. Večer se objevuje Merkur a vysoko jsou Mars a Uran. Ráno můžeme pozorovat Jupiter, a také úhlově blízko sebe se pohybující Venuši a Saturn. Skončila mise Opportunity na Marsu. Startovat má mimo jiné izraelský měsíční lander Beresheet. InSight vyložila přístroj HP3. Japonská sonda Hayabusa 2 by se měla pokusit o odběr vzorků z asteroidu Ryugu. Před 125 lety se narodil astronom a diplomat Jaroslav Císař.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2019 obdržel snímek „Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea“, jehož autorem je Evžen Brunner   Vítězný snímek měsíce ledna 2019 soutěže Česká astrofotografie měsíce, která probíhá pod patronací České astronomické společnosti, je snímek

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Další informace »