Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. duben 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. duben 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa hvězdokupa

Uznání a copyright: José J. Chambó (Cometografia)

Kometa Linear se stala nečekaně jasnou. V roce 2000 objevená kometa podstoupila týden předtím, než minulý měsíc prošla ve čtrnáctinásobné lunární vzdálenosti od Země, asi stonásobné zjasnění. Kometa byla minulý týden zachycena s asi 6. magnitudou, takže dost jasná na to, aby byla vidět i neozbrojeným okem, když procházela před vzdálenou kulovou hvězdokupou M14. Kometa 252/P LINEAR je z vzácné skupiny komet, které se každých 5 let pohybují mezi Zemí a Jupiterem. Jak se kometa bude vyvíjet není známo, ale doufejme, že zůstane jasná, takže by v příštím jednou, dvou týdnech mohla zůstat dobrým cílem pro triedry.

Štítky: Kometa LINEAR, Kulová hvězdokupa, M14


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »