Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. duben 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. duben 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cassini se přibližuje k Saturnu

Uznání: Cassini Imaging Team, SWRI, JPL, ESA, NASA

Kosmická sonda Cassini, kterou vypustila v roce 1997 organizace NASA, se v roce v roce 2002 dostala tak blízko, že mohla rozlišit mnoho prstenců a měsíců svojí cílové planety Saturn. Sonda Cassini tehdy během inženýrského testu pořídila několik snímků. Několik z těchto snímků bylo zkombinováno do barevně vylepšeného kompozitního obrazu, který zde vidíte. Ve spodní části snímku jsou vidět Saturnovy prstence a vrcholy mračen a nahoře je jako tečka vidět jeho největší měsíc Titan. Když v červnu 2004 Cassini orbiter dorazil k Saturnu, tak začal obíhat a studovat Saturnův systém. Událostí bylo, když sonda Cassini vypustila přistávací pouzdro Huygens, které nakonec v roce 2005 přistálo na Titanu a odeslalo zpět podrobné snímky. Cassini se nyní blíží ke konci své mise a připravuje se na závěrečné fáze velkého finále, kdy koncem roku 2016 opakovaně proletí mezi planetou a jejími vnitřními prstenci.
Oprava: Na překlep v datu příletu k Saturnu upozornil Vojtěch Kotásek.

Štítky: Saturn, Cassini, Titan


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLO 7

Další informace »