Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. duben 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. duben 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cassini se přibližuje k Saturnu

Uznání: Cassini Imaging Team, SWRI, JPL, ESA, NASA

Kosmická sonda Cassini, kterou vypustila v roce 1997 organizace NASA, se v roce v roce 2002 dostala tak blízko, že mohla rozlišit mnoho prstenců a měsíců svojí cílové planety Saturn. Sonda Cassini tehdy během inženýrského testu pořídila několik snímků. Několik z těchto snímků bylo zkombinováno do barevně vylepšeného kompozitního obrazu, který zde vidíte. Ve spodní části snímku jsou vidět Saturnovy prstence a vrcholy mračen a nahoře je jako tečka vidět jeho největší měsíc Titan. Když v červnu 2004 Cassini orbiter dorazil k Saturnu, tak začal obíhat a studovat Saturnův systém. Událostí bylo, když sonda Cassini vypustila přistávací pouzdro Huygens, které nakonec v roce 2005 přistálo na Titanu a odeslalo zpět podrobné snímky. Cassini se nyní blíží ke konci své mise a připravuje se na závěrečné fáze velkého finále, kdy koncem roku 2016 opakovaně proletí mezi planetou a jejími vnitřními prstenci.
Oprava: Na překlep v datu příletu k Saturnu upozornil Vojtěch Kotásek.

Štítky: Saturn, Cassini, Titan


40. vesmírný týden 2020

40. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 9. do 4. 10. 2020. Měsíc bude v úplňku. Večer jsou nízko nad jihem Jupiter a Saturn, po půlnoci je velmi vysoko nad jihovýchodem Mars a nad ránem je vidět jasná Venuše. Aktivita Slunce je nízká. Minulý týden přinesl jen jediný, ale úspěšný, start čínské rakety. V tomto týdnu by mohla přijít startovací nálož až se třemi nebo dvěma starty denně. Před 100 lety se narodil italský inženýr Bepi Colombo, který navrhl gravitační manévry u planet (cesta k Merkuru kolem Venuše) a jmenuje se po něm evropská sonda k nejmenší planetě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Expedícia Perzeidy 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2020 získal snímek „Expedícia Perzeidy 2020“, jehož autorem je Robert Barsa   Slzy svatého Vavřince. Pravděpodobně jste toto pojmenování někdy slyšeli. Kdo byl svatý Vavřinec a proč o něm píšeme v tomto textu? Každý rok, okolo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Saturn

Foceno v primárním ohnisku Canon eos dalekohled Bresser AR 152/760 mm

Další informace »