Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. duben 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. duben 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cassini se přibližuje k Saturnu

Uznání: Cassini Imaging Team, SWRI, JPL, ESA, NASA

Kosmická sonda Cassini, kterou vypustila v roce 1997 organizace NASA, se v roce v roce 2002 dostala tak blízko, že mohla rozlišit mnoho prstenců a měsíců svojí cílové planety Saturn. Sonda Cassini tehdy během inženýrského testu pořídila několik snímků. Několik z těchto snímků bylo zkombinováno do barevně vylepšeného kompozitního obrazu, který zde vidíte. Ve spodní části snímku jsou vidět Saturnovy prstence a vrcholy mračen a nahoře je jako tečka vidět jeho největší měsíc Titan. Když v červnu 2004 Cassini orbiter dorazil k Saturnu, tak začal obíhat a studovat Saturnův systém. Událostí bylo, když sonda Cassini vypustila přistávací pouzdro Huygens, které nakonec v roce 2005 přistálo na Titanu a odeslalo zpět podrobné snímky. Cassini se nyní blíží ke konci své mise a připravuje se na závěrečné fáze velkého finále, kdy koncem roku 2016 opakovaně proletí mezi planetou a jejími vnitřními prstenci.
Oprava: Na překlep v datu příletu k Saturnu upozornil Vojtěch Kotásek.

Štítky: Saturn, Cassini, Titan


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »