Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. leden 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. leden 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Krajina na Titanu

Uznání: ESA, NASA, Descent Imager/Spectral Radiometer Team (LPL)

Tento barevný pohled z Titanu se dívá přes náhle důvěrně známou, byť vzdálenou krajinu na největším Saturnově měsíci. Tuto scénu zachytila sonda ESA Huygens po svém 2 1/2 hodinovém sestupu hustou dusíkatou atmosférou s metanem. Kameny rozeseté po celé scenerii, která se na úrovni země koupe v trochu strašidelném oranžovém světle, by se mohly skládat z vody a uhlovodíků zmrzlých při nehostinné teplotě -179C. Světle zbarvený kámen dole vlevo od středu má jen 15 centimetrů a leží ve vzdálenosti 85 centimetrů. Talířovitá sonda dosedla rychlostí 4,5 metrů za sekundu (16 kilometrů za hodinu) a předpokládá se, že se zabořila asi 15 centimetrů do povrchu, který má konzistenci vlhkého písku nebo jílu. Huygensovy baterie jsou už sice vyčerpané, ale sonda přenášela údaje více jak 90 minut po přistání. Bizardní chemické prostředí na Titanu může nést známky podobnosti s prostředím na planetě Zemi přetím, než se vyvinul život.

Štítky: Titan, Saturn moon, Huygens probe, Cassini mission


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »