Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. duben 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. duben 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kombinovaná korona slunečního zatmění ze Země a z vesmíru

Uznání: J. Vilinga (Angola, IAP), LASCO, NRL, SOHO, ESA, NASA;
Processing: R. Wittich; Composition & Copyright: S. Koutchmy (IAP, CNRS)

Někdy je vhodné podívat se na úplné zatmění Slunce jako na oko. Obrázek, který vidíte využívá výhodu neobvyklého postavení Země, Měsíce a Slunce při úplném zatmění Slunce, které nastalo minulý měsíc, jelikož bylo vidět téměř současně ze Země i z vesmíru. Nejvnitřnější snímek ukazuje úplné zatmění ze země s centrální pupilou tvořenou jasným Sluncem, ovšem zakrytým poměrně tmavým Měsícem. Kolem zacloněného slunečního kotouče je řídká sluneční korona zobrazená v bílém světle, ale ze Země snadno viditelná jen při zatmění. Normálně je koronu obtížné sledovat dál od Slunce, ale vzdálenější korona na této montáži odpovídá falešně zbarveným pozorováním z vesmírné družice NASA a ESA SOHO (Solar and Heliospheric Observatory). Taková pozorování umožňují studovat konstantně se měnící magnetickou aktivitu blízko i daleko od Slunce, tedy stejnou aktivitu, která nakonec vyvolává pozemské polární záře.

APOD je též k dispozici: arabsky, bahasa indonézsky, katalánsky, čínsky, čínsky, chorvatsky, česky, holandsky, persky, persky, galicijsky, německy, francouzsky, hebrejsky, japonsky, korejsky, černohorsky, polsky, rumunsky, rusky, srbsky, slovinsky, španělsky a turecky.

Štítky: Total solar eclipse, SOHO, Sluneční korona


22. vesmírný týden 2024

22. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 5. do 2. 6. 2024. Měsíc po úplňku spěje k poslední čtvrti, ale noci zůstanou poměrně světlé. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO je Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je zvýšená, a navíc se k nám opět natočila aktivní oblast AR3663 a uvidíme, co přinese zatím schovaná AR3664. K večernímu pozorování vybízí kometa 13P/Olbers, případně C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS). SpaceX bude provádět poslední přípravy k 4. testovacímu letu SuperHeavy Starship a mezitím Boeing má jednu z posledních možností na start Starlineru, jinak hrozí dlouhý odklad.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko

Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 200/800, Teleplus 2x teleconverter, Canon 60D, Baader photographic solar foil + Baader Semi-APO filter, myFP2Pro focuser Software: PIPP, Autostakkert (5%), Registax, Adobe photoshop 409x 1/8000 ISO160 26.5.2024

Další informace »