Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. duben 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. duben 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kombinovaná korona slunečního zatmění ze Země a z vesmíru

Uznání: J. Vilinga (Angola, IAP), LASCO, NRL, SOHO, ESA, NASA;
Processing: R. Wittich; Composition & Copyright: S. Koutchmy (IAP, CNRS)

Někdy je vhodné podívat se na úplné zatmění Slunce jako na oko. Obrázek, který vidíte využívá výhodu neobvyklého postavení Země, Měsíce a Slunce při úplném zatmění Slunce, které nastalo minulý měsíc, jelikož bylo vidět téměř současně ze Země i z vesmíru. Nejvnitřnější snímek ukazuje úplné zatmění ze země s centrální pupilou tvořenou jasným Sluncem, ovšem zakrytým poměrně tmavým Měsícem. Kolem zacloněného slunečního kotouče je řídká sluneční korona zobrazená v bílém světle, ale ze Země snadno viditelná jen při zatmění. Normálně je koronu obtížné sledovat dál od Slunce, ale vzdálenější korona na této montáži odpovídá falešně zbarveným pozorováním z vesmírné družice NASA a ESA SOHO (Solar and Heliospheric Observatory). Taková pozorování umožňují studovat konstantně se měnící magnetickou aktivitu blízko i daleko od Slunce, tedy stejnou aktivitu, která nakonec vyvolává pozemské polární záře.

APOD je též k dispozici: arabsky, bahasa indonézsky, katalánsky, čínsky, čínsky, chorvatsky, česky, holandsky, persky, persky, galicijsky, německy, francouzsky, hebrejsky, japonsky, korejsky, černohorsky, polsky, rumunsky, rusky, srbsky, slovinsky, španělsky a turecky.

Štítky: Total solar eclipse, SOHO, Sluneční korona


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »