Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. duben 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. duben 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kombinovaná korona slunečního zatmění ze Země a z vesmíru

Uznání: J. Vilinga (Angola, IAP), LASCO, NRL, SOHO, ESA, NASA;
Processing: R. Wittich; Composition & Copyright: S. Koutchmy (IAP, CNRS)

Někdy je vhodné podívat se na úplné zatmění Slunce jako na oko. Obrázek, který vidíte využívá výhodu neobvyklého postavení Země, Měsíce a Slunce při úplném zatmění Slunce, které nastalo minulý měsíc, jelikož bylo vidět téměř současně ze Země i z vesmíru. Nejvnitřnější snímek ukazuje úplné zatmění ze země s centrální pupilou tvořenou jasným Sluncem, ovšem zakrytým poměrně tmavým Měsícem. Kolem zacloněného slunečního kotouče je řídká sluneční korona zobrazená v bílém světle, ale ze Země snadno viditelná jen při zatmění. Normálně je koronu obtížné sledovat dál od Slunce, ale vzdálenější korona na této montáži odpovídá falešně zbarveným pozorováním z vesmírné družice NASA a ESA SOHO (Solar and Heliospheric Observatory). Taková pozorování umožňují studovat konstantně se měnící magnetickou aktivitu blízko i daleko od Slunce, tedy stejnou aktivitu, která nakonec vyvolává pozemské polární záře.

APOD je též k dispozici: arabsky, bahasa indonézsky, katalánsky, čínsky, čínsky, chorvatsky, česky, holandsky, persky, persky, galicijsky, německy, francouzsky, hebrejsky, japonsky, korejsky, černohorsky, polsky, rumunsky, rusky, srbsky, slovinsky, španělsky a turecky.

Štítky: Total solar eclipse, SOHO, Sluneční korona


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »