Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. duben 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. duben 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Orion v červené a modré

Uznání a copyright: David Lindemann

Kdy se Orion tak nablýskal? Toto barevné provedení části souhvězdí Orion přichází v červené barvě emitované vodíkem a sírou (SII), a také v modrozelené barvě emitované kyslíkem (OIII). Tyto barvy byly na obrázku digitálně přiřazeny tak, aby odpovídaly původu svých prvků, ale aby také vynikaly pro lidské oko. Nádherný kompozitní obraz byl s velkým úsilím poskládán ze stovek snímků, které dohromady k pořízení potřebovaly skoro 200 hodin. Barnardova smyčka na snímku se zdá, jako by v kolébce houpala mezihvězdné výtvory včetně spletité mlhoviny Orion, která je vidět vpravo od středu. Oči dokáží rychle najít mlhovinu Plamen, ale teprve po pečlivé prohlídce najdete malý zářez temné mlhoviny Koňská hlava. A co se týká nablýskanosti Orionu, nejlepší vysvětlení původu Barnardovy smyčky je výbuch supernovy, který nastal před asi 2 milióny let.

Sdílejte oblohu: NASA Open API pro APOD

Štítky: Mlhovina Orion, Barnard's Loop, Horsehead nebula


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce a Venuše nad pražskými mosty

Foceno z letenských sadů v Praze. Na snímku jsou společně s Měsícem a Venuší vidět i pražské mosty a historická část Prahy, jako Kostel Panny Marie před Týnem, Národní muzeum, historická budova Národního divadla, nebo Karlův most.

Další informace »