Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. duben 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. duben 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Orion v červené a modré

Uznání a copyright: David Lindemann

Kdy se Orion tak nablýskal? Toto barevné provedení části souhvězdí Orion přichází v červené barvě emitované vodíkem a sírou (SII), a také v modrozelené barvě emitované kyslíkem (OIII). Tyto barvy byly na obrázku digitálně přiřazeny tak, aby odpovídaly původu svých prvků, ale aby také vynikaly pro lidské oko. Nádherný kompozitní obraz byl s velkým úsilím poskládán ze stovek snímků, které dohromady k pořízení potřebovaly skoro 200 hodin. Barnardova smyčka na snímku se zdá, jako by v kolébce houpala mezihvězdné výtvory včetně spletité mlhoviny Orion, která je vidět vpravo od středu. Oči dokáží rychle najít mlhovinu Plamen, ale teprve po pečlivé prohlídce najdete malý zářez temné mlhoviny Koňská hlava. A co se týká nablýskanosti Orionu, nejlepší vysvětlení původu Barnardovy smyčky je výbuch supernovy, který nastal před asi 2 milióny let.

Sdílejte oblohu: NASA Open API pro APOD

Štítky: Mlhovina Orion, Barnard's Loop, Horsehead nebula


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »