Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. květen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. květen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velkolepá mlhovina Koňská hlava

Uznání a copyright: Data: Giuseppe Carmine Iaffaldano; Processing: Roberto Colombari

Tento rozpoznatelný tvar získalo velkolepé mezihvězdné prachové mračno náhodou po opracování hvězdnými větry a radiací. Přiléhavě nazvaná mlhovina Koňská hlava je vzdálená asi 1500 světelných let a je ponořená do rozsáhlého oblačného komplexu v Orionu. Tmavé mračno, katalogizované jako Barnard 33, je "vysoké" asi 5 světelných let a je vidět jenom proto, protože jeho neprůhledný prach je v siluetě proti červené záři emisní mlhoviny IC 434. Uvnitř mraku vznikají hvězdy. Kontrastní modrá reflekční mlhovina NGC 2023 obklopuje žhavou, mladou hvězdu vlevo dole. Nádherný obraz kombinuje jak úzkopásmové, tak širokopásmové snímky.

Štítky: Horsehead nebula, Tmavá mlhovina, Reflekční mlhovina


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »