Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. květen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. květen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dva světy, jedno Slunce

Uznání a copyright: Damia Bouic;
Right Image Credit: NASA, JPL-Caltech, MSSS; Digital processing: Damia Bouic

Čím se liší západ Slunce na Marsu a na Zemi? Pro srovnání vezměme dva snímky naší hvězdy pořízené při západu, jeden ze Země a jeden z Marsu. Snímky byly upraveny tak, aby měly stejnou úhlovou šířku a jsou zde vidět jeden vedle druhého. Při krátkém pohledu je vidět, že z Marsu se Slunce jeví o něco menší, než ze Země. To je pochopitelné, jelikož Mars je od Slunce o 50% dál, než Země. Snad ještě výraznější rozdíl je, že marťanský západ je blízko Slunce o dost modřejší, než typicky oranžové barvy u zapadajícího Slunce na Zemi. Důvod pro modré odstíny na Marsu nejsou zcela pochopeny, ale předpokládá se, že souvisí s vlastnostmi marťanského prachu s dopředným rozptylem. Snímek pozemského západu byl pořízen v březnu 2012 z Marseille ve Francii, zatímco marťanský západ pořídilo minulý měsíc vozítko NASA Curiosity z marsovského kráteru Gale.

Štítky: Západ slunce, Mars, Země


43. vesmírný týden 2020

43. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 10. do 25. 10. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer jsou nízko nad jihem Jupiter a Saturn, po půlnoci je velmi vysoko Mars. Ráno je vidět jasná Venuše. Aktivita Slunce je nízká. Na ISS dorazila nová tříčlenná posádka v Sojuzu MS-17. SpaceX připravuje test třímotorové Starhip. Blue Origin provedla po delší odmlce další suborbitální let New Shepard. Sonda BepiColombo proletěla kolem Venuše. Proběhl start s družicemi Starlink (č. 13) a brzy má letět další. Před 45 lety probíhal úspěšně výzkum Venuše sondami Veněra 9 a 10, které také pořídily první snímky povrchu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

LBN468 Temná a reflexní mlhovina škorpion

  Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2020 získal snímek „LBN468 - temná a reflexní mlhovina v Cefeovi“, jehož autorem je Tomáš Zábranský   Na naší obloze je několik souhvězdí, která nikdy nezapadají. Jsou tak blízko nebeského pólu, že se ani při největší snaze během

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mliečna cesta

Mliečna cesta

Další informace »