Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. květen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. květen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dva světy, jedno Slunce

Uznání a copyright: Damia Bouic;
Right Image Credit: NASA, JPL-Caltech, MSSS; Digital processing: Damia Bouic

Čím se liší západ Slunce na Marsu a na Zemi? Pro srovnání vezměme dva snímky naší hvězdy pořízené při západu, jeden ze Země a jeden z Marsu. Snímky byly upraveny tak, aby měly stejnou úhlovou šířku a jsou zde vidět jeden vedle druhého. Při krátkém pohledu je vidět, že z Marsu se Slunce jeví o něco menší, než ze Země. To je pochopitelné, jelikož Mars je od Slunce o 50% dál, než Země. Snad ještě výraznější rozdíl je, že marťanský západ je blízko Slunce o dost modřejší, než typicky oranžové barvy u zapadajícího Slunce na Zemi. Důvod pro modré odstíny na Marsu nejsou zcela pochopeny, ale předpokládá se, že souvisí s vlastnostmi marťanského prachu s dopředným rozptylem. Snímek pozemského západu byl pořízen v březnu 2012 z Marseille ve Francii, zatímco marťanský západ pořídilo minulý měsíc vozítko NASA Curiosity z marsovského kráteru Gale.

Štítky: Západ slunce, Mars, Země


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, středa 8.dubna 2020, těsně před úplnkem, čas cca 1 h (SELČ).

Další informace »