Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. květen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. květen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velkolepá mlhovina Koňská hlava

Uznání a copyright: Data: Giuseppe Carmine Iaffaldano; Processing: Roberto Colombari

Tento rozpoznatelný tvar získalo velkolepé mezihvězdné prachové mračno náhodou po opracování hvězdnými větry a radiací. Přiléhavě nazvaná mlhovina Koňská hlava je vzdálená asi 1500 světelných let a je ponořená do rozsáhlého oblačného komplexu v Orionu. Tmavé mračno, katalogizované jako Barnard 33, je "vysoké" asi 5 světelných let a je vidět jenom proto, protože jeho neprůhledný prach je v siluetě proti červené záři emisní mlhoviny IC 434. Uvnitř mraku vznikají hvězdy. Kontrastní modrá reflekční mlhovina NGC 2023 obklopuje žhavou, mladou hvězdu vlevo dole. Nádherný obraz kombinuje jak úzkopásmové, tak širokopásmové snímky.

Štítky: Horsehead nebula, Tmavá mlhovina, Reflekční mlhovina


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »