Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. květen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. květen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Koňská hlava: širší pohled

Uznání: Composition and Processing: Robert Gendler
Image Data: ESO, VISTA, HLA, Hubble Heritage Team (STScI/AURA)

Pro vytvoření tohoto širokého pohledu na mezihvězdnou krajinu kolem slavné mlhoviny Koňská hlava byla použita kombinovaná obrazová data z velkého pozemského dalekohledu VISTA a z Hubblova kosmického dalekohledu. Po scéně, která pokrývá na obloze úhel asi dvou třetin úplňku, se rozprostírá prachový molekulární mrak zachycený v blízkých infračervených vlnových délkách. Obraz zleva doprava v odhadované vzdálenosti Koňské hlavy 1600 světelných let pokrývá asi 10 světelných let. Mlhovina vpravo nahoře je též známa jako Barnard 33, je stále rozpoznatelná jako Koňská hlava a je to prachový pilíř zářící v blízkém infračerveném světle s nově vzniklými hvězdami nahoře. Jasná reflekční mlhovina NGC 2023 níže vlevo je samotná ozářeným okolím horké mladé hvězdy. Hustá mračna pod základnou Koňské hlavy a na okraji NGC 2023 se vyznačují výmluvnými energetickými výtrysky s emisí v daleké červené barvě, které jsou známy jako Herbig-Harovy objekty spojované s nově vzniklými hvězdami.

Štítky: Tmavá mlhovina, Horsehead nebula, B33, Ngc2023, Herbig haro


24. vesmírný týden 2026

24. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 6. do 14. 6. 2026. Měsíc je vidět na ranní obloze a po poslední čtvrti směřuje k novu. Venuše a Jupiter jsou večer v konjunkci a níže je také Merkur. Ráno je už vidět Saturn a nedaleko něj je kometa 220P/McNaught, která zjasnila asi 10 000×. Sluneční aktivita je vyšší, ale zatím jsme polární záři z Česka neviděli. Zato se objevila první noční svítící oblaka (NLC). Na ISS se musel opravit únik atmosféry, část posádky pro jistotu usedla do svých kosmických lodí. Slavíme 125 let od narození našeho významného astronoma Antonína Bečváře a v Brandýse nad Labem k tomu bude tradičně koncert. Devadesátiny slaví v Americe náš další významný kometární astronom Zdeněk Sekanina.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hodina Jupiterovy rotace

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2026 obdržel snímek a video Karla Sandlera s názvem „Hodina Jupiterovy rotace“ Soutěž Česká astrofotografie měsíce je, jak již název naznačuje, zaměřena zejména na fotografie. Ovšem vesmír není statický, na obloze se vše pohybuje, a to od těch

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

jupitervenuse1

05/06/2026 22:55 - zatím poslední fotka z pátku

Další informace »