Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. květen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. květen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Trpasličí planeta s jasnou skvrnou

Uznání: NASA, JPL-Caltech, UCLA, MPS/DLR/IDA

Tento bližší pohled pořídila kamera sondy Dawn, která je nyní u Cerery a 4. května zachytila severní polokouli a jednu z jejích tajemných jasných skvrn. Sluncem osvětlený portrét malého, tmavého světa o průměru asi 950 kilometrů je součástí plánované sekvence snímků slunečním světlem poháněnou sondou z 15 denní orbity RC3 ve vzdálenosti 13 600 kilometrů. Animovaná sekvence ukazuje rotaci Cerery s jejím severním pólem v horní části snímku. Jasná skvrna zachycená Hubblem v roce 2004 a potom sondou Dawn v roce 2015 při přibližování k Ceres, se sama skládá z menších skvrn odrazivého materiálu, který by mohl být ve slunečním světle se třpytícím exponovaným ledem. Iontový pohon sondy Dawn byl v sobotu znovu spuštěn a sonda se po spirále dostane 6. června na bližší orbitu ve vzdálenosti 4350 kilometrů. Další neprozkoumaná trpasličí planeta Pluto pochopitelně očekává uprostřed července přílet návštěvníka ze Země, a to kosmickou sondu New Horizons.

Štítky: Ceres, Kosmická sonda dawn, Dwarf planet


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »