Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. květen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. květen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Trpasličí planeta s jasnou skvrnou

Uznání: NASA, JPL-Caltech, UCLA, MPS/DLR/IDA

Tento bližší pohled pořídila kamera sondy Dawn, která je nyní u Cerery a 4. května zachytila severní polokouli a jednu z jejích tajemných jasných skvrn. Sluncem osvětlený portrét malého, tmavého světa o průměru asi 950 kilometrů je součástí plánované sekvence snímků slunečním světlem poháněnou sondou z 15 denní orbity RC3 ve vzdálenosti 13 600 kilometrů. Animovaná sekvence ukazuje rotaci Cerery s jejím severním pólem v horní části snímku. Jasná skvrna zachycená Hubblem v roce 2004 a potom sondou Dawn v roce 2015 při přibližování k Ceres, se sama skládá z menších skvrn odrazivého materiálu, který by mohl být ve slunečním světle se třpytícím exponovaným ledem. Iontový pohon sondy Dawn byl v sobotu znovu spuštěn a sonda se po spirále dostane 6. června na bližší orbitu ve vzdálenosti 4350 kilometrů. Další neprozkoumaná trpasličí planeta Pluto pochopitelně očekává uprostřed července přílet návštěvníka ze Země, a to kosmickou sondu New Horizons.

Štítky: Ceres, Kosmická sonda dawn, Dwarf planet


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »