Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. květen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. květen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Trpasličí planeta s jasnou skvrnou

Uznání: NASA, JPL-Caltech, UCLA, MPS/DLR/IDA

Tento bližší pohled pořídila kamera sondy Dawn, která je nyní u Cerery a 4. května zachytila severní polokouli a jednu z jejích tajemných jasných skvrn. Sluncem osvětlený portrét malého, tmavého světa o průměru asi 950 kilometrů je součástí plánované sekvence snímků slunečním světlem poháněnou sondou z 15 denní orbity RC3 ve vzdálenosti 13 600 kilometrů. Animovaná sekvence ukazuje rotaci Cerery s jejím severním pólem v horní části snímku. Jasná skvrna zachycená Hubblem v roce 2004 a potom sondou Dawn v roce 2015 při přibližování k Ceres, se sama skládá z menších skvrn odrazivého materiálu, který by mohl být ve slunečním světle se třpytícím exponovaným ledem. Iontový pohon sondy Dawn byl v sobotu znovu spuštěn a sonda se po spirále dostane 6. června na bližší orbitu ve vzdálenosti 4350 kilometrů. Další neprozkoumaná trpasličí planeta Pluto pochopitelně očekává uprostřed července přílet návštěvníka ze Země, a to kosmickou sondu New Horizons.

Štítky: Ceres, Kosmická sonda dawn, Dwarf planet


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »