Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. červen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. červen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Malé světy Ceresu a Vesty

Uznání : NASA, ESA, L.McFadden, J.Y.Li (UMCP), M.Mutchler, Z.Levay (STScI), P.Thomas (Cornell),
J.Parker, E.Young (SwRI), C.Russell, B.Schmidt (UCLA)

Ceres a Vesta jsou mají průměr 950 a 530 kilometrů, zhruba velikost Texasu a Arizony. Jsou to dvě z největších, více jak 100 000 malých těles, která obíhají v hlavním pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem. Tyto pozoruhodně podrobné snímky z Hubblova kosmického dalekohledu ukazují na povrchu obou malých světů variace jasností a barev. Variace by mohly představovat velkorozměrové povrchové útvary nebo oblasti jiného složení. Hubblovy obrazové údaje astronomům pomáhají plánovat návštěvu kosmické sondy Dawn, jejíž start se plánuje na 7. červenec má obíhat nejprve Vestu a potom po čtyřleté meziplanetární cestě Ceres. Pojmenování zavedené Mezinárodní astronomickou unií v roce 2006 klasifikuje téměř sférický Ceres jako trpasličí planetu, ale na Shakespeara by dojem nejpíš neudělalo.

Štítky: Asteroid, Vesta, Ceres, Dwarf planet, Main asteroid belt, Dawn mission


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »