Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. září 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. září 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Závojová mlhovina: Zbytky vybuchlé hvězdy

Uznání: NASA, ESA, and the Hubble Heritage Team (STScI/AURA)

Ty závoje jsou všechno co zůstalo po jedné hvězdě v Mléčné dráze. Před asi 7000 lety nějaká hvězda vybuchla jako supernova a po sobě zanechala Závojovou mlhovinu. Rozpínající se mračno bylo tehdy nejspíš tak jasné, jako srpek Měsíce a lidé, kteří tehdy žili na úsvitu psané historie je mohli vidět několik týdnů. Výsledný zbytek supernovy, též známý jako Smyčka v Labuti, dnes zeslábnul a je nyní vidět malým dalekohledem namířeným do souhvězdí Labutě (Cygnus). Pozůstávající Závojová mlhovina je fyzicky veliká, a přesto, že je asi 1400 světelných let daleko, tak na obloze pokrývá pětinásobek úplňku. Obrázek z Hubblova kosmického dalekohledu je mozaika 6 snímků, které dohromady pokrývají asi 2 světelné roky, což je jen malá část rozsáhlého zbytku supernovy. Na snímcích celé Závojové mlhoviny dokonce ani pečlivý čtenáři nemusí být schopni tyto filamenty identifikovat.

Štítky: Závojová mlhovina, Filamenty, Hubblův kosmický dalekohled


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »