Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. září 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. září 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Závojová mlhovina: Zbytky vybuchlé hvězdy

Uznání: NASA, ESA, and the Hubble Heritage Team (STScI/AURA)

Ty závoje jsou všechno co zůstalo po jedné hvězdě v Mléčné dráze. Před asi 7000 lety nějaká hvězda vybuchla jako supernova a po sobě zanechala Závojovou mlhovinu. Rozpínající se mračno bylo tehdy nejspíš tak jasné, jako srpek Měsíce a lidé, kteří tehdy žili na úsvitu psané historie je mohli vidět několik týdnů. Výsledný zbytek supernovy, též známý jako Smyčka v Labuti, dnes zeslábnul a je nyní vidět malým dalekohledem namířeným do souhvězdí Labutě (Cygnus). Pozůstávající Závojová mlhovina je fyzicky veliká, a přesto, že je asi 1400 světelných let daleko, tak na obloze pokrývá pětinásobek úplňku. Obrázek z Hubblova kosmického dalekohledu je mozaika 6 snímků, které dohromady pokrývají asi 2 světelné roky, což je jen malá část rozsáhlého zbytku supernovy. Na snímcích celé Závojové mlhoviny dokonce ani pečlivý čtenáři nemusí být schopni tyto filamenty identifikovat.

Štítky: Závojová mlhovina, Filamenty, Hubblův kosmický dalekohled


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »