Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. září 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. září 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Orion nad Velikonočním ostrovem

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (Carnegie Las Campanas Observatory, TWAN)

Proč byly sochy na Velikonočním ostrově postaveny? Nikdo s jistotou neví. Co je ovšem jisté je, že je tam přes 800 velkých kamenných soch. Sochy na Velikonočním ostrově jsou v průměru asi dvakrát vyšší než člověk a váží 200 krát více. O těchto neobvyklých kamenných skulpturách, o jejich historii nebo účelu je toho známo jen málo, ale mnozí věří, že byly vytvořeny před asi 700 lety k obrazu místních vůdců ztracené civilizace. Zde je vidět jedna ze starodávných soch Moai v roce 2016 před souhvězdím Orion, včetně slavné linie pásu ze tří hvězd a brilantních hvězd Betelgeuse (červená hodně vlevo) a Rigel (střed nahoře). Zdá se ovšem, že kamenný obr zkoumá nejjasnější hvězdu na obloze (daleko vpravo): Sirius.
Oprava: Na chybně uvedenou polohu Betelgeuse na snímku upozornil Tomáš Homola, vpravo opraveno na vlevo.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Instagramu, nebo na Twitteru.

Štítky: Socha Moai, Easter Island, Orion


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »