Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. září 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. září 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jasná spirální galaxie M81

Uznání: Subaru Telescope (NAOJ), Hubble Space Telescope;
Processing & Copyright: Roberto Colombari & Robert Gendler

Jedna z nejjasnějších galaxií na pozemské obloze se velikostí podobá naší Galaxii Mléčné dráze: je to velká a krásná M81. Tato velká spirální galaxie se nachází v severním souhvězdí Velké medvědice (Ursa Major). No tomto velice podrobném pohledu je vidět jasné žluté jádro M81, modrá spirální ramena a rozsáhlé pásy kosmického prachu v měřítku srovnatelném s Mléčnou dráhou. Výrazné prachové pásy probíhají přes její disk a tak naznačují bouřlivou minulost na rozdíl od jiných výrazných spirálních útvarů v M81. Ten zatoulaný prachový pás může být doznívajícím důsledkem a těsného přiblížení mezi M81 a její menší doprovodnou galaxií M82. Sčítání proměnných hvězd v M81 poskytuje jednu z nejlépe určených vzdáleností ke galaxii, 11,8 miliónů světelných let.

Stáhněte si zdarma: Kalendář APODu 2018.

Štítky: Spirální galaxie, M81, Galactic dust


8. vesmírný týden 2019

8. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 2. do 24. 2. 2019. Měsíc bude v úplňku. Večer se objevuje Merkur a vysoko jsou Mars a Uran. Ráno můžeme pozorovat Jupiter, a také úhlově blízko sebe se pohybující Venuši a Saturn. Skončila mise Opportunity na Marsu. Startovat má mimo jiné izraelský měsíční lander Beresheet. InSight vyložila přístroj HP3. Japonská sonda Hayabusa 2 by se měla pokusit o odběr vzorků z asteroidu Ryugu. Před 125 lety se narodil astronom a diplomat Jaroslav Císař.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2019 obdržel snímek „Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea“, jehož autorem je Evžen Brunner   Vítězný snímek měsíce ledna 2019 soutěže Česká astrofotografie měsíce, která probíhá pod patronací České astronomické společnosti, je snímek

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Další informace »