Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. září 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. září 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Závěrečný snímek z Cassini

Uznání: NASA, JPL-Caltech, Space Science Institute

Kosmická sonda Cassini po 13 letech výzkumu Saturnovy soustavy plánovaně zanikla 15. září v horních atmosféře Saturnu. Její trysky před vstupem do atmosféry pracovaly až do konce a ten následoval po bezprecedentní sérii 22 závěrečných oběhů velkého finále mezi Saturnem a prstenci. Závěrečnému signálu z Cassini to trvalo 83 minut, než dosáhl planetu Zemi a anténní komplex DSN (Deep Space Network) v australské Canbeře, kde byla ztráta signálu zaznamenána v 11:55 UT. Kosmické sondě se Saturn jevil jasný a Slunce bylo v nadhlavníku, když se pohroužila do vrcholků vířících mračen obří plynné planety rychlostí 113 000 kilometrů za hodinu (31 km/s). Poslední snímek z Cassini ukazuje místo dopadu o hodiny dříve a to je stále ještě na noční straně planety s vrcholky mračen osvětlenými svitem prstenců, tedy slunečním světlem odráženým Saturnovými prstenci.

Štítky: Cassini, Kosmická loď, Saturn


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »