Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. září 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. září 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Závěrečný snímek z Cassini

Uznání: NASA, JPL-Caltech, Space Science Institute

Kosmická sonda Cassini po 13 letech výzkumu Saturnovy soustavy plánovaně zanikla 15. září v horních atmosféře Saturnu. Její trysky před vstupem do atmosféry pracovaly až do konce a ten následoval po bezprecedentní sérii 22 závěrečných oběhů velkého finále mezi Saturnem a prstenci. Závěrečnému signálu z Cassini to trvalo 83 minut, než dosáhl planetu Zemi a anténní komplex DSN (Deep Space Network) v australské Canbeře, kde byla ztráta signálu zaznamenána v 11:55 UT. Kosmické sondě se Saturn jevil jasný a Slunce bylo v nadhlavníku, když se pohroužila do vrcholků vířících mračen obří plynné planety rychlostí 113 000 kilometrů za hodinu (31 km/s). Poslední snímek z Cassini ukazuje místo dopadu o hodiny dříve a to je stále ještě na noční straně planety s vrcholky mračen osvětlenými svitem prstenců, tedy slunečním světlem odráženým Saturnovými prstenci.

Štítky: Cassini, Kosmická loď, Saturn


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »