Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. září 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. září 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Závěrečný snímek z Cassini

Uznání: NASA, JPL-Caltech, Space Science Institute

Kosmická sonda Cassini po 13 letech výzkumu Saturnovy soustavy plánovaně zanikla 15. září v horních atmosféře Saturnu. Její trysky před vstupem do atmosféry pracovaly až do konce a ten následoval po bezprecedentní sérii 22 závěrečných oběhů velkého finále mezi Saturnem a prstenci. Závěrečnému signálu z Cassini to trvalo 83 minut, než dosáhl planetu Zemi a anténní komplex DSN (Deep Space Network) v australské Canbeře, kde byla ztráta signálu zaznamenána v 11:55 UT. Kosmické sondě se Saturn jevil jasný a Slunce bylo v nadhlavníku, když se pohroužila do vrcholků vířících mračen obří plynné planety rychlostí 113 000 kilometrů za hodinu (31 km/s). Poslední snímek z Cassini ukazuje místo dopadu o hodiny dříve a to je stále ještě na noční straně planety s vrcholky mračen osvětlenými svitem prstenců, tedy slunečním světlem odráženým Saturnovými prstenci.

Štítky: Cassini, Kosmická loď, Saturn


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »