Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. září 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. září 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Závěrečný snímek z Cassini

Uznání: NASA, JPL-Caltech, Space Science Institute

Kosmická sonda Cassini po 13 letech výzkumu Saturnovy soustavy plánovaně zanikla 15. září v horních atmosféře Saturnu. Její trysky před vstupem do atmosféry pracovaly až do konce a ten následoval po bezprecedentní sérii 22 závěrečných oběhů velkého finále mezi Saturnem a prstenci. Závěrečnému signálu z Cassini to trvalo 83 minut, než dosáhl planetu Zemi a anténní komplex DSN (Deep Space Network) v australské Canbeře, kde byla ztráta signálu zaznamenána v 11:55 UT. Kosmické sondě se Saturn jevil jasný a Slunce bylo v nadhlavníku, když se pohroužila do vrcholků vířících mračen obří plynné planety rychlostí 113 000 kilometrů za hodinu (31 km/s). Poslední snímek z Cassini ukazuje místo dopadu o hodiny dříve a to je stále ještě na noční straně planety s vrcholky mračen osvětlenými svitem prstenců, tedy slunečním světlem odráženým Saturnovými prstenci.

Štítky: Cassini, Kosmická loď, Saturn


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »