Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. září 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. září 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Závěrečný snímek z Cassini

Uznání: NASA, JPL-Caltech, Space Science Institute

Kosmická sonda Cassini po 13 letech výzkumu Saturnovy soustavy plánovaně zanikla 15. září v horních atmosféře Saturnu. Její trysky před vstupem do atmosféry pracovaly až do konce a ten následoval po bezprecedentní sérii 22 závěrečných oběhů velkého finále mezi Saturnem a prstenci. Závěrečnému signálu z Cassini to trvalo 83 minut, než dosáhl planetu Zemi a anténní komplex DSN (Deep Space Network) v australské Canbeře, kde byla ztráta signálu zaznamenána v 11:55 UT. Kosmické sondě se Saturn jevil jasný a Slunce bylo v nadhlavníku, když se pohroužila do vrcholků vířících mračen obří plynné planety rychlostí 113 000 kilometrů za hodinu (31 km/s). Poslední snímek z Cassini ukazuje místo dopadu o hodiny dříve a to je stále ještě na noční straně planety s vrcholky mračen osvětlenými svitem prstenců, tedy slunečním světlem odráženým Saturnovými prstenci.

Štítky: Cassini, Kosmická loď, Saturn


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »