Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. září 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. září 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velká korona

Uznání a copyright: Alson Wong

Většina fotografií nedokáže odpovídajícím způsobem zachytit majestátnost sluneční korony. Vlastní pohled na koronu při úplném zatmění se nedá ničím nahradit. Lidské oko se dokáže adaptovat tak, že vidí útvary v koroně a její rozsah, což obyčejná kamera nedokáže zachytit. Ovšem, vítejte v digitální době. Tento obrázek je kombinací 40 expozic od jedné tisíciny sekundy až po dvě sekundy, dohromady digitálně sloučených a zpracovaných tak, aby se zvýraznily slabé útvary při úplném zatmění Slunce 21. srpna 2017. Zřetelně jsou vidět spletité vrstvy a zářící kaustiky neustále se měnící směsi žhavého plynu magnetických polí ve sluneční koroně. Za slunečním okrajem jsou vidět jasné růžové smyčky protuberancí. Dokonce vystoupily i slabé podrobnosti noční strany měsíčního novu, kterou osvětluje sluneční světlo odrážené úplňkem Země.

Štítky: Korona, Total solar eclipse, Digitální éra


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »