Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. listopad 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. listopad 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 7789: Karolinina růže

Uznání a copyright: Guillaume Seigneure

Hvězdokupa NGC 7789 je vzdálená asi 8000 světelných let a nachází se v bohatém poli hvězd v Mléčné dráze v souhvězdí Kasiopeja. Hvězdokupu objevila koncem 18. století astronomka Caroline Lucretia Herschel, takže je též známá jako Karolinina růže. Její sugestivní vzhled tvoří komplex hvězd a mezer. V malých dalekohledech se vizuálně jeví jako květina a to je dáno hnízdovým uspořádání hvězd a mezer mezi nimi. Stáří této galaktické, neboli otevřené hvězdokupy se nyní odhaduje na 1,6 miliardy let a je na ní patrné. Všechny hvězdy v kupě nejspíš vznikly zároveň, ale ty jasnější a hmotnější rychle spálily svoje jaderné palivo. Z mhoha takových hvězd jako je naše Slunce na hlavní posloupnosti se vyvinuli rudí obři, kteří jsou na tomto nádherném kompozitu vidět ve žluté barvě. Astronomové nyní mohou měřením barev a jasnosti modelovat hmotnost a tudíž i věk hvězd v kupě, které právě začínají "opouštět" hlavní posloupnost a stávají se rudými obry. Karolinina růže ve středu tohoto širokoúhlého teleskopického snímku měří přes 50 světelných let a na obloze zabírá asi půl stupně (úhlový rozměr Měsíce).

Štítky: Galactic star cluster, Ngc7789, Caroline lucretia herschel, Rudý obr, Hvězdný vývoj


21. vesmírný týden 2022

21. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 5. do 29. 5. 2022. Měsíc bude vidět mezi poslední čtvrtí a novem na ranní obloze. Přidá se tak k ranní přehlídce planet viditelných okem. Slunce pokračuje ve zvýšené aktivitě doprovázené zajímavými skvrnami. Kosmická loď Starliner konečně plní svou bezpilotní zkušební misi a úspěšně zakotvila u ISS. Solar Orbiter pořídil opravdu mimořádně detailní záběry Slunce. Před 60 lety se v lodi Mercury-Aurora 7 vydal na druhý balistický let Američan Malcolm Scott Carpenter.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Carina a sopka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2022 získal snímek „Carina a sopka“, jehož autorem je Lukáš Veselý Mlhovina Carina, sopečný ostrov La Palma i samotný kráter vulkánu Cumbre Vieja, to vše se vešlo vítězi dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce do jednoho fotografického

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hviezdokopa M13 v Herkulovi

Hviezdokopa M13 v Herkulovi

Další informace »