Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. listopad 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. listopad 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 7789: Karolinina růže

Uznání a copyright: Guillaume Seigneure

Hvězdokupa NGC 7789 je vzdálená asi 8000 světelných let a nachází se v bohatém poli hvězd v Mléčné dráze v souhvězdí Kasiopeja. Hvězdokupu objevila koncem 18. století astronomka Caroline Lucretia Herschel, takže je též známá jako Karolinina růže. Její sugestivní vzhled tvoří komplex hvězd a mezer. V malých dalekohledech se vizuálně jeví jako květina a to je dáno hnízdovým uspořádání hvězd a mezer mezi nimi. Stáří této galaktické, neboli otevřené hvězdokupy se nyní odhaduje na 1,6 miliardy let a je na ní patrné. Všechny hvězdy v kupě nejspíš vznikly zároveň, ale ty jasnější a hmotnější rychle spálily svoje jaderné palivo. Z mhoha takových hvězd jako je naše Slunce na hlavní posloupnosti se vyvinuli rudí obři, kteří jsou na tomto nádherném kompozitu vidět ve žluté barvě. Astronomové nyní mohou měřením barev a jasnosti modelovat hmotnost a tudíž i věk hvězd v kupě, které právě začínají "opouštět" hlavní posloupnost a stávají se rudými obry. Karolinina růže ve středu tohoto širokoúhlého teleskopického snímku měří přes 50 světelných let a na obloze zabírá asi půl stupně (úhlový rozměr Měsíce).

Štítky: Galactic star cluster, Ngc7789, Caroline lucretia herschel, Rudý obr, Hvězdný vývoj


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko

Slnko 1.12.2024

Další informace »