Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. listopad 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. listopad 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Tarantule

Uznání a copyright: Ignacio Diaz Bobillo

Mlhovina Tarantule je obří hvězdotvorná oblast o průměru přes tisíc světelných let v nedaleké satelitní galaxii Velké Magellanovo mračno ve vzdálenosti asi 180 tisíc světelných let. Tento kosmický arachnid je největší a nejbouřlivější hvězdotvornou oblastí v celé Místní skupině galaxií a prostírá se na nádherném pohledu složeném z úzkopásmových dat emisí atomů ionizovaného vodíku a kyslíku. Záři mlhoviny a pavoučí vlákna uvnitř Tarantule (NGC 2070) utvářejí intenzivní záření, hvězdné větry a rázové vlny ze supernov z centrální hvězdokupy mladých hmotných hvězd katalogizované jako R136. Kolem Tarantule jsou další hvězdotvorné oblasti s mladými hvězdokupami, filamenty a rozfouknutými mračny tvaru bublin. Na tomto obrázku je také vpravo od středu místo s nejbližší supernovou moderní doby SN 1987A. Bohaté zorné pole v jižním souhvězdí Mečouna (Dorado) měří asi 1 stupeň, neboli dva měsíční úplňky. Pokud by mlhovina Tarantule byla blíž, řekněme 1500 světelných let jako místní hvězdotvorná oblast Mlhovina v Orionu, tak by zabírala půlku oblohy.

Pozorujte: Meteorický roj Leonid

Štítky: Tarantula nebula, Ngc2070, 30 Doradus, Lmc


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »