Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. listopad 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. listopad 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velký bolid

Uznání a copyright: Ollie Taylor

Na pěkném pohledu s vrcholem hory ve slábnoucím soumraku obloha měkce září růžovými barvami. Dobře komponovaný záběr pořízený za mrazivých teplot 14. listopadu ukazuje zasněžené, rozeklané vrcholy, jak jsou vidět z průsmyku. Dole v italských Dolomitech leží vesnice La Villa, Alta Badia. Nad světly vesnice nad severním obzorem visí souhvězdí Velké medvědice (Ursa Major). Ovšem nejúžasnější je intenzivní bolid. Tento meteor zachytila expozice kamery jen náhodou, když se zrovna mihnul od východu k západu pod dobře známým asterismem Velkého vozu. Pozorování tohoto velkého meteoru (bolidu) bylo široce hlášeno z celé Evropy a podle americké American Meteor Society a mezinárodní International Meteor Organization šlo o nejvíce hlášený bolid. Dráha meteoru změřená nad Německem odpovídá jeho počátku poblíž aktivního radiantu listopadového meteorického roje Taurid. Tauridy souvisejí s prachem z Enckovy komety.

Pozorujte: Meteorický roj Leonid.

Štítky: Meteor, Bolid, Meteorický roj taurid


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »