Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. listopad 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. listopad 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velký bolid

Uznání a copyright: Ollie Taylor

Na pěkném pohledu s vrcholem hory ve slábnoucím soumraku obloha měkce září růžovými barvami. Dobře komponovaný záběr pořízený za mrazivých teplot 14. listopadu ukazuje zasněžené, rozeklané vrcholy, jak jsou vidět z průsmyku. Dole v italských Dolomitech leží vesnice La Villa, Alta Badia. Nad světly vesnice nad severním obzorem visí souhvězdí Velké medvědice (Ursa Major). Ovšem nejúžasnější je intenzivní bolid. Tento meteor zachytila expozice kamery jen náhodou, když se zrovna mihnul od východu k západu pod dobře známým asterismem Velkého vozu. Pozorování tohoto velkého meteoru (bolidu) bylo široce hlášeno z celé Evropy a podle americké American Meteor Society a mezinárodní International Meteor Organization šlo o nejvíce hlášený bolid. Dráha meteoru změřená nad Německem odpovídá jeho počátku poblíž aktivního radiantu listopadového meteorického roje Taurid. Tauridy souvisejí s prachem z Enckovy komety.

Pozorujte: Meteorický roj Leonid.

Štítky: Meteor, Bolid, Meteorický roj taurid


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »