Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. listopad 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. listopad 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velký bolid

Uznání a copyright: Ollie Taylor

Na pěkném pohledu s vrcholem hory ve slábnoucím soumraku obloha měkce září růžovými barvami. Dobře komponovaný záběr pořízený za mrazivých teplot 14. listopadu ukazuje zasněžené, rozeklané vrcholy, jak jsou vidět z průsmyku. Dole v italských Dolomitech leží vesnice La Villa, Alta Badia. Nad světly vesnice nad severním obzorem visí souhvězdí Velké medvědice (Ursa Major). Ovšem nejúžasnější je intenzivní bolid. Tento meteor zachytila expozice kamery jen náhodou, když se zrovna mihnul od východu k západu pod dobře známým asterismem Velkého vozu. Pozorování tohoto velkého meteoru (bolidu) bylo široce hlášeno z celé Evropy a podle americké American Meteor Society a mezinárodní International Meteor Organization šlo o nejvíce hlášený bolid. Dráha meteoru změřená nad Německem odpovídá jeho počátku poblíž aktivního radiantu listopadového meteorického roje Taurid. Tauridy souvisejí s prachem z Enckovy komety.

Pozorujte: Meteorický roj Leonid.

Štítky: Meteor, Bolid, Meteorický roj taurid


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »