Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. listopad 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. listopad 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Páteční úsměv Měsíce

Uznání a copyright: Tunç Tezel (TWAN)

V pátek se na ranovstaje usmíval starý Měsíc. Jeho ubývající, slunečním světlem ozářený srpeček, byl zachycen pod jasnou oblohou u tureckého města Bursa na planetě Zemi. V jemných barvách svítání jsou nad východním obzorem vidět nebeská světla Jupiteru (nahoře) a Venuše. Dnes v sobotu nastane zase nový Měsíc a jeho přibývající srpek bude počátkem příštího týdne na západě sledovat už zapadlé Slunce. Úsměv mladého Měsíce se na podvečerní obloze připojí k Saturnu a Merkuru.

Pozorujte: Meteorický roj Leonid.

Štítky: Měsíc, Venuše, Jupiter, Konjunkce


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrna

newton 150/750 + ZWO camera ASI 178

Další informace »