Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. listopad 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. listopad 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 7822: Hvězdy a prachové pilíře infračerveně

Uznání: WISE, IRSA, NASA; Processing & Copyright : Francesco Antonucci

Svoji porodnici v NGC 7822 po sobě čistí mladé hvězdy samotné. Tomuto podrobnému snímku v infračerveném světle, který pořídila družice NASA WISE (Wide Field Infrared Survey Explorer) dominují jasné okraje mlhoviny a složité prachové skulptury. NGC 7822 je zářící hvězdotvorná oblast asi 3000 světelných let daleko a nachází se na okraji obřího molekulárního mraku v severním souhvězdí Kefeus (Cepheus). Světelnou emisi atomárního plynu v mlhovině pohání energetické záření žhavých hvězd, jejichž silné větry a světlo také opracovávají a erodují husté piliřovité útvary. Uvnitř těchto pilířů mohou gravitačním kolapsem stále vznikat hvězdy, ale jak pilíře erodují, tak vznikající hvězdy budou nakonec odříznuty od svých zásobáren hvězdného materiálu. Toto zorné pole v odhadované vzdálenosti NGC 7822 zabírá asi 40 světelných let.

Přednášky APODu zdarma: 5. leden NYC a 9. leden DC.

Štítky: Pyramidová hora, Big dipper, Ursa major


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »