Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. listopad 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. listopad 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 7822: Hvězdy a prachové pilíře infračerveně

Uznání: WISE, IRSA, NASA; Processing & Copyright : Francesco Antonucci

Svoji porodnici v NGC 7822 po sobě čistí mladé hvězdy samotné. Tomuto podrobnému snímku v infračerveném světle, který pořídila družice NASA WISE (Wide Field Infrared Survey Explorer) dominují jasné okraje mlhoviny a složité prachové skulptury. NGC 7822 je zářící hvězdotvorná oblast asi 3000 světelných let daleko a nachází se na okraji obřího molekulárního mraku v severním souhvězdí Kefeus (Cepheus). Světelnou emisi atomárního plynu v mlhovině pohání energetické záření žhavých hvězd, jejichž silné větry a světlo také opracovávají a erodují husté piliřovité útvary. Uvnitř těchto pilířů mohou gravitačním kolapsem stále vznikat hvězdy, ale jak pilíře erodují, tak vznikající hvězdy budou nakonec odříznuty od svých zásobáren hvězdného materiálu. Toto zorné pole v odhadované vzdálenosti NGC 7822 zabírá asi 40 světelných let.

Přednášky APODu zdarma: 5. leden NYC a 9. leden DC.

Štítky: Pyramidová hora, Big dipper, Ursa major


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »