Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. listopad 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. listopad 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 7822: Hvězdy a prachové pilíře infračerveně

Uznání: WISE, IRSA, NASA; Processing & Copyright : Francesco Antonucci

Svoji porodnici v NGC 7822 po sobě čistí mladé hvězdy samotné. Tomuto podrobnému snímku v infračerveném světle, který pořídila družice NASA WISE (Wide Field Infrared Survey Explorer) dominují jasné okraje mlhoviny a složité prachové skulptury. NGC 7822 je zářící hvězdotvorná oblast asi 3000 světelných let daleko a nachází se na okraji obřího molekulárního mraku v severním souhvězdí Kefeus (Cepheus). Světelnou emisi atomárního plynu v mlhovině pohání energetické záření žhavých hvězd, jejichž silné větry a světlo také opracovávají a erodují husté piliřovité útvary. Uvnitř těchto pilířů mohou gravitačním kolapsem stále vznikat hvězdy, ale jak pilíře erodují, tak vznikající hvězdy budou nakonec odříznuty od svých zásobáren hvězdného materiálu. Toto zorné pole v odhadované vzdálenosti NGC 7822 zabírá asi 40 světelných let.

Přednášky APODu zdarma: 5. leden NYC a 9. leden DC.

Štítky: Pyramidová hora, Big dipper, Ursa major


43. vesmírný týden 2019

43. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 21. 10. do 27. 10. 2019. V neděli se vrací Středoevropský čas. Měsíc mění fázi od poslední čtvrti k novu. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je rekordně nízká. Proběhl první čistě ženský výstup do volného kosmu z paluby ISS. Před 50 lety se narodil čínský amatérský astronom, který je spoluobjevitelem komety Ikeya-Zhang, jež nás potěšila na jaře 2002.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční momentka

Neni co dodat :-)

Další informace »