Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. listopad 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. listopad 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 7822: Hvězdy a prachové pilíře infračerveně

Uznání: WISE, IRSA, NASA; Processing & Copyright : Francesco Antonucci

Svoji porodnici v NGC 7822 po sobě čistí mladé hvězdy samotné. Tomuto podrobnému snímku v infračerveném světle, který pořídila družice NASA WISE (Wide Field Infrared Survey Explorer) dominují jasné okraje mlhoviny a složité prachové skulptury. NGC 7822 je zářící hvězdotvorná oblast asi 3000 světelných let daleko a nachází se na okraji obřího molekulárního mraku v severním souhvězdí Kefeus (Cepheus). Světelnou emisi atomárního plynu v mlhovině pohání energetické záření žhavých hvězd, jejichž silné větry a světlo také opracovávají a erodují husté piliřovité útvary. Uvnitř těchto pilířů mohou gravitačním kolapsem stále vznikat hvězdy, ale jak pilíře erodují, tak vznikající hvězdy budou nakonec odříznuty od svých zásobáren hvězdného materiálu. Toto zorné pole v odhadované vzdálenosti NGC 7822 zabírá asi 40 světelných let.

Přednášky APODu zdarma: 5. leden NYC a 9. leden DC.

Štítky: Pyramidová hora, Big dipper, Ursa major


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »