Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. leden 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. leden 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M16: Hon na infračervené hvězdy

Uznání: Mark McCaughrean and Morten Andersen (AIP), European Southern Observatory

Na tomto záběru v blízké infračervené oblasti pořízeném astronomy pátrajícími po hvězdách v Orlí mlhovině v M16, je ve falešných barvách vidět hlava z mezihvězdného plynového a prachového mračna. Mračna pilířovitých tvarů učinil slavnými Hubbleův snímek hvězdotvorné oblasti z roku 1995. Jejich povrch se zdá být pokrytý prstovitým vypařujícími se plynnými globulemi (evaporating gaseous globules - EGGs) - "vejci". Snímek v blízké infračervené oblasti proniká zakrývající okraje prachového mračna. Jádro mračna se ale jeví tmavé a neprůhledné, dokonce i na těchto poměrně dlouhých vlnových délkách. Tento snímek pořízený dalekohledem Antu (ESO) odhaluje hmotnou, jasnou žlutou hvězdu, která nebyla ve viditelném světle z dat Hubbla přímo zjištěna. Tato velmi mladá hvězda rozsvěcuje malou modravou mlhovinu s tmavým, zkrouceným středovým pruhem, hned nad ní. Dole a od ní doprava je několik mnohem slabších, méně hmotných hvězd, které nejsou též vidět ve viditelném světle - novězrozené hvězdy, které se nacházejí v Orlích "vejcích" (EGG). Tyto nově zrozené hvězdy se již mohly zhroutit a vzniknout z materiálu uvnitř mlhoviny před intenzivním zářením z jiných, okolních, tvořících se horkých hvězd, které chátrají a tvářejí dramatické pilíře a "vejce" (EGG). V každém případě, jak budou prachové mraky úplně zerodovány, tak stále vznikající hvězdy budou odříznuty od svého rezervoáru hvězdné hmoty. Tak bude pravděpodobně vážně ovlivněn jejich další růst a dokonce i vývoj planetárních soustav.

Štítky: Star-formation, Infračervený, M16, Orlí mlhovina


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »