Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. listopad 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. listopad 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Selfie vozítka Curiosity na Marsu

Uznání: NASA, JPL-Caltech, MSSS

Už jste si někdy pořídili selfie na Marsu? Vozítko Curiosity na Marsu ano. Jeho selfie je složeno z mnoha menších snímků a tudíž mechanické rameno, které drží kameru, není vidět. (Ale jeho stín je!) Snímek, na který se díváte, byl pořízen v polovině roku 2015 a ukazuje nejenom odvážné vozítko, ale také tmavé, vrstevnaté horniny, světle zbarvený vrchol Mount Sharp a červený rezavý písek, který je na Marsu všude. Pokud se podíváte blíže, tak můžete dokonce vidět, že v jednom z kol stárnoucího vozítka Curiosity je zaklíněný malý kámen. Vozítko Curiosity se nyní ke konci roku 2017 blíží k průzkumu vrstev usazených hornin, které byly objeveny na hřebenu Vera Rubin Ridge, abychom lépe porozuměli starodávné geologické historii Marsu a zvláště, proč se tam takové typy hornin vyskytují.

Nyní k mání: Kalendář APOD 2018

Štítky: Curiosity, Vozítko, Mars


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »