Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. červen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. červen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Curiosity: Kola na Marsu

Uznání: NASA, JPL-Caltech, MSSS, MAHLI

Mohl být na Marsu někdy život? Lidstvo poslalo minulý srpen na Mars vozítko Curiosity, aby pomohlo hledat odpověď. Aby bylo jisté, že tento přístroj velikosti automobilu přečkal meziplanetární cestu i dramatické přistání bez následků, tak byl pořízen snímek nahoře a další snímky na, pod a kolem vozítka. Z neobvyklého místa jsou na snímku nahoře vidět tři kola ze šesti kol Curiosity, každé měří asi půl metru. Vozítko Curiosity v minulých měsících zkoumalo okolí oblasti zvané zátoka žlutého nože (Yellowknife Bay). Analýza dat pořízených kamerami Curiosity a palubními laboratořemi poskytla silné nové důkazy, že na Marsu by mohl být kdysi život. V dálce je vidět část svahu centrálního vrcholku Mt. Sharp uvnitř kráteru Gale, na který se má Curiosity vyšplhat.

Štítky: Mars, Curiosity rover, Wheels


33. vesmírný týden 2025

33. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 11. 8. do 17. 8. 2025. Měsíc po úplňku ubývá do poslední čtvrti. 12. 8. nastává maximum roje Perseid a blízké setkání Jupiteru a Venuše na ranní obloze. Aktivita Slunce se zvýšila a nastala slabší geomagnetická bouře. Posádka Crew-10 z ISS přistála zpět na Zemi. Zemřel Jim Lowell, známý hlavně z Apolla 13. Před dvaceti lety se k Marsu vydal Mars Reconnaissance Orbiter.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery

Další informace »