Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. červen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. červen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Orion v kyslíku, vodíku a síře

Uznání a copyright: César Blanco González

Jen málo astronomických pohledů vzrušují představivost tak, jako nedaleká hvězdná porodnice známá jako mlhovina v Orionu. Zářící plyn v mlhovině obklopuje horké mladé hvězdy na okraji nesmírného mezihvězdného molekulárního mračna. Mnohé z vláknitých struktur, které jsou vidět na snímku nahoře, jsou ve skutečnosti rázové vlny, fronty, kde se rychle se pohybující materiál setkává s pomalu se pohybujícím plynem. Mlhovina v Orionu měří asi 40 světelných let a nachází se asi 1500 světelných let ve stejném spirálním rameni naší Galaxie jako Slunce. Velká mlhovina v Orion je vidět i jen pouhým okem níže vlevo od snadno rozpoznatelné trojice hvězd v pásu populárního souhvězdí Orion. Snímek nahoře mlhovinu zachycuje ve třech barvách emitovaných vodíkem, kyslíkem a sírou. Celý komplex mračen mlhoviny Orion, do kterého patří i mlhovina Koňská hlava, se během příštích 100 000 let pomalu rozplyne.

Štítky: Star-formation, M42, Mlhovina Orion


43. vesmírný týden 2019

43. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 21. 10. do 27. 10. 2019. V neděli se vrací Středoevropský čas. Měsíc mění fázi od poslední čtvrti k novu. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je rekordně nízká. Proběhl první čistě ženský výstup do volného kosmu z paluby ISS. Před 50 lety se narodil čínský amatérský astronom, který je spoluobjevitelem komety Ikeya-Zhang, jež nás potěšila na jaře 2002.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční momentka

Neni co dodat :-)

Další informace »