Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. březen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. březen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M42: Uvnitř mlhoviny v Orionu

Uznání a copyright: Reinhold Wittich

Velká mlhovina v Orionu je nesmírně velká a blízká hvězdotvorná oblast, která je pravděpodobně nejslavnější ze všech astronomických mlhovin. Zářící plyn zde obklopuje horké mladé hvězdy na okraji nesmírného mezihvězdného molekulárního mračna pouhých 1500 světelných let daleko. Na hloubkovém snímku nahoře v barvách přiřazených tak, aby zvýrazňovaly emise kyslíku a vodíku jsou zcela zřejmá mračna a vrstvy prachu plynu. Velkou mlhovinu v Orionu lze najít i neozbrojeným okem u snadno rozpoznatelného pásu tří hvězd v populárním souhvězdí Orion. Mlhovina v Orionu obsahuje mnoho hvězdných porodnic a navíc je v ní jasná otevřená kupa hvězd známá jako Trapéz. Tyto porodnice obsahují spoustu vodíku, horké mladé hvězdy, proplydy a hvězdné výtrysky, které vyvrhují materiál vysokými rychlostmi. Mlhovina v Orionu, též známá jako M42, měří přes 40 světelných let a nachází se ve stejném spirálním rameni naší Galaxie, jako Slunce.

Jarní rovnodennost: Dnešní den a noc jsou stejně dlouhé na celé Zemi

Štítky: M42, Mlhovina Orion, Wisps


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »