Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. březen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. březen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M42: Uvnitř mlhoviny v Orionu

Uznání a copyright: Reinhold Wittich

Velká mlhovina v Orionu je nesmírně velká a blízká hvězdotvorná oblast, která je pravděpodobně nejslavnější ze všech astronomických mlhovin. Zářící plyn zde obklopuje horké mladé hvězdy na okraji nesmírného mezihvězdného molekulárního mračna pouhých 1500 světelných let daleko. Na hloubkovém snímku nahoře v barvách přiřazených tak, aby zvýrazňovaly emise kyslíku a vodíku jsou zcela zřejmá mračna a vrstvy prachu plynu. Velkou mlhovinu v Orionu lze najít i neozbrojeným okem u snadno rozpoznatelného pásu tří hvězd v populárním souhvězdí Orion. Mlhovina v Orionu obsahuje mnoho hvězdných porodnic a navíc je v ní jasná otevřená kupa hvězd známá jako Trapéz. Tyto porodnice obsahují spoustu vodíku, horké mladé hvězdy, proplydy a hvězdné výtrysky, které vyvrhují materiál vysokými rychlostmi. Mlhovina v Orionu, též známá jako M42, měří přes 40 světelných let a nachází se ve stejném spirálním rameni naší Galaxie, jako Slunce.

Jarní rovnodennost: Dnešní den a noc jsou stejně dlouhé na celé Zemi

Štítky: M42, Mlhovina Orion, Wisps


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »