Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. březen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. březen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M42: Uvnitř mlhoviny v Orionu

Uznání a copyright: Reinhold Wittich

Velká mlhovina v Orionu je nesmírně velká a blízká hvězdotvorná oblast, která je pravděpodobně nejslavnější ze všech astronomických mlhovin. Zářící plyn zde obklopuje horké mladé hvězdy na okraji nesmírného mezihvězdného molekulárního mračna pouhých 1500 světelných let daleko. Na hloubkovém snímku nahoře v barvách přiřazených tak, aby zvýrazňovaly emise kyslíku a vodíku jsou zcela zřejmá mračna a vrstvy prachu plynu. Velkou mlhovinu v Orionu lze najít i neozbrojeným okem u snadno rozpoznatelného pásu tří hvězd v populárním souhvězdí Orion. Mlhovina v Orionu obsahuje mnoho hvězdných porodnic a navíc je v ní jasná otevřená kupa hvězd známá jako Trapéz. Tyto porodnice obsahují spoustu vodíku, horké mladé hvězdy, proplydy a hvězdné výtrysky, které vyvrhují materiál vysokými rychlostmi. Mlhovina v Orionu, též známá jako M42, měří přes 40 světelných let a nachází se ve stejném spirálním rameni naší Galaxie, jako Slunce.

Jarní rovnodennost: Dnešní den a noc jsou stejně dlouhé na celé Zemi

Štítky: M42, Mlhovina Orion, Wisps


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Obloha při východu slunce 14.ledna 2025 Brno

Obloha při východu slunce 14.ledna 2025, Brno

Další informace »