Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. březen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. březen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M42: Uvnitř mlhoviny v Orionu

Uznání a copyright: Reinhold Wittich

Velká mlhovina v Orionu je nesmírně velká a blízká hvězdotvorná oblast, která je pravděpodobně nejslavnější ze všech astronomických mlhovin. Zářící plyn zde obklopuje horké mladé hvězdy na okraji nesmírného mezihvězdného molekulárního mračna pouhých 1500 světelných let daleko. Na hloubkovém snímku nahoře v barvách přiřazených tak, aby zvýrazňovaly emise kyslíku a vodíku jsou zcela zřejmá mračna a vrstvy prachu plynu. Velkou mlhovinu v Orionu lze najít i neozbrojeným okem u snadno rozpoznatelného pásu tří hvězd v populárním souhvězdí Orion. Mlhovina v Orionu obsahuje mnoho hvězdných porodnic a navíc je v ní jasná otevřená kupa hvězd známá jako Trapéz. Tyto porodnice obsahují spoustu vodíku, horké mladé hvězdy, proplydy a hvězdné výtrysky, které vyvrhují materiál vysokými rychlostmi. Mlhovina v Orionu, též známá jako M42, měří přes 40 světelných let a nachází se ve stejném spirálním rameni naší Galaxie, jako Slunce.

Jarní rovnodennost: Dnešní den a noc jsou stejně dlouhé na celé Zemi

Štítky: M42, Mlhovina Orion, Wisps


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Drujá vlna polární záře. Čas mezi 0:15 až 1:15, 11.5.2024. Foto bez úprav. Polární záře se objevovala i u souhvězdí severní koruna.

Další informace »