Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. červen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. červen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Curiosity: Kola na Marsu

Uznání: NASA, JPL-Caltech, MSSS, MAHLI

Mohl být na Marsu někdy život? Lidstvo poslalo minulý srpen na Mars vozítko Curiosity, aby pomohlo hledat odpověď. Aby bylo jisté, že tento přístroj velikosti automobilu přečkal meziplanetární cestu i dramatické přistání bez následků, tak byl pořízen snímek nahoře a další snímky na, pod a kolem vozítka. Z neobvyklého místa jsou na snímku nahoře vidět tři kola ze šesti kol Curiosity, každé měří asi půl metru. Vozítko Curiosity v minulých měsících zkoumalo okolí oblasti zvané zátoka žlutého nože (Yellowknife Bay). Analýza dat pořízených kamerami Curiosity a palubními laboratořemi poskytla silné nové důkazy, že na Marsu by mohl být kdysi život. V dálce je vidět část svahu centrálního vrcholku Mt. Sharp uvnitř kráteru Gale, na který se má Curiosity vyšplhat.

Štítky: Mars, Curiosity rover, Wheels


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »