Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. červen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. červen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Curiosity: Kola na Marsu

Uznání: NASA, JPL-Caltech, MSSS, MAHLI

Mohl být na Marsu někdy život? Lidstvo poslalo minulý srpen na Mars vozítko Curiosity, aby pomohlo hledat odpověď. Aby bylo jisté, že tento přístroj velikosti automobilu přečkal meziplanetární cestu i dramatické přistání bez následků, tak byl pořízen snímek nahoře a další snímky na, pod a kolem vozítka. Z neobvyklého místa jsou na snímku nahoře vidět tři kola ze šesti kol Curiosity, každé měří asi půl metru. Vozítko Curiosity v minulých měsících zkoumalo okolí oblasti zvané zátoka žlutého nože (Yellowknife Bay). Analýza dat pořízených kamerami Curiosity a palubními laboratořemi poskytla silné nové důkazy, že na Marsu by mohl být kdysi život. V dálce je vidět část svahu centrálního vrcholku Mt. Sharp uvnitř kráteru Gale, na který se má Curiosity vyšplhat.

Štítky: Mars, Curiosity rover, Wheels


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce v Ca-k

Slunce v Ca-k.

Další informace »