Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. červen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. červen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Curiosity: Kola na Marsu

Uznání: NASA, JPL-Caltech, MSSS, MAHLI

Mohl být na Marsu někdy život? Lidstvo poslalo minulý srpen na Mars vozítko Curiosity, aby pomohlo hledat odpověď. Aby bylo jisté, že tento přístroj velikosti automobilu přečkal meziplanetární cestu i dramatické přistání bez následků, tak byl pořízen snímek nahoře a další snímky na, pod a kolem vozítka. Z neobvyklého místa jsou na snímku nahoře vidět tři kola ze šesti kol Curiosity, každé měří asi půl metru. Vozítko Curiosity v minulých měsících zkoumalo okolí oblasti zvané zátoka žlutého nože (Yellowknife Bay). Analýza dat pořízených kamerami Curiosity a palubními laboratořemi poskytla silné nové důkazy, že na Marsu by mohl být kdysi život. V dálce je vidět část svahu centrálního vrcholku Mt. Sharp uvnitř kráteru Gale, na který se má Curiosity vyšplhat.

Štítky: Mars, Curiosity rover, Wheels


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »