Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. únor 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. únor 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Orion v plynu, prachu a ve hvězdách

Uznání a copyright: Rogelio Bernal Andreo (Deep Sky Colors)

Souhvězdí Orionu nabízí více než jen tři hvězdy v řadě. Na hloubkové expozici je vidět všechno, od temné mlhoviny po hvězdokupy, to vše ponořené do oblasti plynových útvarů ve větším komplexu Orionova molekulárního mračna. Ty nejjasnější tři hvězdy zcela vpravo jsou opravdu ty tři slavné hvězdy, které tvoří pás Orionu. Hned pod hvězdou Alnitak, tou nejnižší z tří hvězd v pásu, je mlhovina Plamínek, která září excitovaným vodíkem a je ponořena do vláken temného hnědého prachu. Pod středem snímku a vpravo od Alnitaku leží mlhovina Koňská hlava, temný zářez hustého prachu, který je jedním z nejvíce rozeznatelných mlhovinných tvarů na obloze. Vpravo nahoře se nachází M42, mlhovina Orion, energetický kotel bouřícího plynu, který je vidět i pouhým okem, který umožňuje zrod nové otevřené hvězdokupy Bezprostředně vlevo od M42 je výrazná modrá reflekční mlhovina, které se někdy říká Běžec a ve které je mnoho jasných modrých hvězd. Snímek nahoře je digitální kompozicí snímků pořízených za několik nocí a pokrývá oblast s objekty, které jsou zhruba 1500 světelných let daleko a měří asi 75 světelných let.

Štítky: Star-formation, Prach, Mlhovina Orion


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko

Slnko 1.12.2024

Další informace »