Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. únor 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. únor 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Únorové měsíční halo

Uznání a copyright: Rafael Schmall

Únorovému úplňku, který ozařoval noc minulé úterý, se někdy říká sněžný úplněk. Ale Měsíc na tomto mozaikovitém nebi zachyceném 2. února jižně od Budapešti v Maďarsku nebyl ani zcela v úplňku, a ani tam nebyl sníh. Přesto řídké mraky ledových krystalků na studené zimní obloze vytvořily nádherné lunární halo. Trochu zbarvené halo s charakteristickým poloměrem 22 stupňů vzniká refrakcí měsíčního světla na šestibokých krystalech. Těsně pod Měsícem je jasná hvězda Aldebaran. Uvnitř halo je napravo také hvězdokupa Plejády. U okraje halo jsou vlevo dole hvězdy Orionu a už za halo u vrchu obrázku je jasná Capella, alfa hvězda v souhvězdí Vozky.

Štítky: Měsíc, Ledové krystaly, Moon halo


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »