Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. únor 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. únor 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Únorové měsíční halo

Uznání a copyright: Rafael Schmall

Únorovému úplňku, který ozařoval noc minulé úterý, se někdy říká sněžný úplněk. Ale Měsíc na tomto mozaikovitém nebi zachyceném 2. února jižně od Budapešti v Maďarsku nebyl ani zcela v úplňku, a ani tam nebyl sníh. Přesto řídké mraky ledových krystalků na studené zimní obloze vytvořily nádherné lunární halo. Trochu zbarvené halo s charakteristickým poloměrem 22 stupňů vzniká refrakcí měsíčního světla na šestibokých krystalech. Těsně pod Měsícem je jasná hvězda Aldebaran. Uvnitř halo je napravo také hvězdokupa Plejády. U okraje halo jsou vlevo dole hvězdy Orionu a už za halo u vrchu obrázku je jasná Capella, alfa hvězda v souhvězdí Vozky.

Štítky: Měsíc, Ledové krystaly, Moon halo


46. vesmírný týden 2019

46. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 11. do 17. 11. 2019. Měsíc bude v úplňku. Merkur projde v pondělí před kotoučem Slunce. Večer za soumraku je vidět Jupiter a Saturn, ale velmi nízko na jihozápadě už se objevuje i jasná Venuše jako Večernice. Ráno je vidět Mars. Povedl se pěkný zákryt planetkou Sylvia a máme před sebou další zajímavé zákryt hvězd planetkou i Měsícem. Boeing provedl úspěšný test úniku Starlineru z rampy, ačkoli jeden z padáků selhal. SpaceX vyšle po delší odmlce další Falcon 9 s družicemi Starlink, a to s několika prvenstvími. Na ISS mají vystoupit do kosmu Andrew Morgan a Luca Parmitano. Před 50 lety odstartovala k Měsíci posádka v kosmické lodi Apollo 12.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přechod Merkuru Barva

Přechod Merkuru

Další informace »