Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. únor 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. únor 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neobvyklý Venušin ovál

Uznání a copyright: Doug Zubenel (TWAN)

Proč by měla mít Venuše ovál? Venuše byla z povrchu zemského viděna nespočetně krát, ale zemská atmosféra pokaždé do jisté míry její světlo rozptyluje. Pokud se ve vzduchu vyskytuje správné množství prachu nebo vodních kapiček, tak se malé, ale vzdálené objekty jako je Venuše jeví roztažené do úhlově velké aureoly. Vidět aureoly není tak neobvyklé, často jsou vidět jako kruhové korony kolem Slunce nebo Měsíce. Nedávno ale byly zachyceny aureoly, které nejsou kruhové, ale zřetelně oválné. Oválnou Venušinu aureolu zachytil astrofotograf, který si tohoto neobvyklého jevu poprvé všiml před 3 lety. Tato původně sporná, neobvyklá distorze byla nyní už mnohokrát potvrzena několika různými astrofotografy. Co vlastně způsobuje elipticitu není v současnosti známo, ačkoliv několik hypotéz praví, že ji způsobují horizontálně orientované ledové krystalky a stále se o tom vedou významné diskuze.

Štítky: Venuše, Zemská atmosféra, Aureole


29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »