Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. listopad 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. listopad 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velký vůz nad Pyramidovou horou

Uznání a copyright: Steve Cullen

Kdy jste se poprvé naučili poznat toto uskupení hvězd? I když jsou tyto hvězdy dobře známé mnoha lidem na celém světě, tak různé kultury tento asterismus spojují s jinými obrazy a folklórem. V USA je tento asterismus znám jako Velká naběračka a hvězdy jsou součástí souhvězdí kodifikovaného Mezinárodní astronomickou unií v roce 1922 jako Velká medvědice (Ursa Major). Jména hvězd (zleva doprava) jsou Alkaid, Mizar/Alcor, Alioth, Megrez, Phecda, Merak a Dubhe. Hvězdy v kterémkoliv souhvězdí většinou spolu nijak fyzikálně nesouvisí. Ovšem v případě Velkého vozu jeho hvězdy při pohybu vesmírem míří stejným směrem a tuto vlastnost sdílí i s dalšími hvězdami rozesetými po ještě větší části oblohy. Jejich společný změřený pohyb naznačuje, že všechny patří k volně vázané blízké hvězdokupě, která je v průměru jen 75 světelných let daleko a měří asi 30 světelných let. Hvězdokupa je známá pod přiléhavějším názvem Pohybová hvězdokupa Velká medvědice. Na snímku jsou vidět ikonické hvězdy nedávno zachycené nad Pyramidovou horou v provincii Alberta v Kanadě.

Přednášky APOD zdarma: 5. ledna v NYC a 9. ledna v DC.

Štítky: Ursa major, Pyramidová hora, Big dipper


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »