Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. únor 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. únor 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vrstevnaté kameny u Mount Sharp na Marsu

Uznání: NASA, JPL-Caltech, MSSS

Co způsobilo, že jsou tyto kameny vrstevnaté? Nejpravděpodobnější hypotézou je starodávné marťanské jezero, které se po více než 10 miliónů let vypařovalo a znovu doplňovalo, ale nyní už miliardy let zůstává suché a prázdné. Na snímku z listopadu z vozítka Curiosity je vidět metr velký kámen Whale Rock, který je součástí výstupu Pahrump Hills v základně hory Mount Sharp. Na snímku je zřejmé i křížovité ukládání vrstev hornin pod úhlem, které pravděpodobně zajistily vlny písku. Vozítko Curiosity pokračuje při své jízdě kolem a nahoru na 5,5 km vysokou horu Mount Sharp v hledání více vrstevnatých kamenů jako je tento.

Štítky: Layered rocks, Curiosity rover, Mars


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P na soumračném nebi

Když počasí nespolupracuje.

Další informace »