Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. únor 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. únor 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Extrémně dlouhý filament na Slunci

Uznání a copyright: Oliver Hardy

Včera Slunce představilo jeden z nejdelších dosud zaznamenaných filamentů. Dnes tam ještě stále může být. Enormní filament je vidět jako tmavá čára pod středem snímku a sahá přes Slunce na vzdálenost ještě větší, než je jeho poloměr, přes 700 000 kilometrů. Filament je ve skutečnosti žhavý plyn, který je udržován ve vzdvihu slunečním magnetickým polem, takže při pohledu ze strany by se jevil jako stoupající protuberance. Na snímku je vidět filament ve světle emitovaném vodíkem a tudíž zachycuje sluneční chromosféru. Sluneční dalekohledy, včetně sluneční observatoře NASA SDO (Solar Dynamics Observatory tento neobvyklý útvar sledují a observatoř SDO včera zaznamenala, jako ho obstoupilo spirální magnetické pole. Jelikož filamenty typicky trvají pouze několik hodin až dnů, tak jeho část by se mohla každou chvíli zhroutit nebo vyprsknout a žhavou plazmu buď vrátit na Slunce, nebo ji vyvrhnout do Sluneční soustavy. Je tam ještě tento filament? Klikněte na aktuální snímek Slunce z SDO a ověřte si to.

Sleduje APOD na: Facebooku, Google Plus nebo na Twitteru.

Štítky: Slunce, Filament, Magnetické pole


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »