Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. únor 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. únor 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Extrémně dlouhý filament na Slunci

Uznání a copyright: Oliver Hardy

Včera Slunce představilo jeden z nejdelších dosud zaznamenaných filamentů. Dnes tam ještě stále může být. Enormní filament je vidět jako tmavá čára pod středem snímku a sahá přes Slunce na vzdálenost ještě větší, než je jeho poloměr, přes 700 000 kilometrů. Filament je ve skutečnosti žhavý plyn, který je udržován ve vzdvihu slunečním magnetickým polem, takže při pohledu ze strany by se jevil jako stoupající protuberance. Na snímku je vidět filament ve světle emitovaném vodíkem a tudíž zachycuje sluneční chromosféru. Sluneční dalekohledy, včetně sluneční observatoře NASA SDO (Solar Dynamics Observatory tento neobvyklý útvar sledují a observatoř SDO včera zaznamenala, jako ho obstoupilo spirální magnetické pole. Jelikož filamenty typicky trvají pouze několik hodin až dnů, tak jeho část by se mohla každou chvíli zhroutit nebo vyprsknout a žhavou plazmu buď vrátit na Slunce, nebo ji vyvrhnout do Sluneční soustavy. Je tam ještě tento filament? Klikněte na aktuální snímek Slunce z SDO a ověřte si to.

Sleduje APOD na: Facebooku, Google Plus nebo na Twitteru.

Štítky: Slunce, Filament, Magnetické pole


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »