Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. únor 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. únor 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Extrémně dlouhý filament na Slunci

Uznání a copyright: Oliver Hardy

Včera Slunce představilo jeden z nejdelších dosud zaznamenaných filamentů. Dnes tam ještě stále může být. Enormní filament je vidět jako tmavá čára pod středem snímku a sahá přes Slunce na vzdálenost ještě větší, než je jeho poloměr, přes 700 000 kilometrů. Filament je ve skutečnosti žhavý plyn, který je udržován ve vzdvihu slunečním magnetickým polem, takže při pohledu ze strany by se jevil jako stoupající protuberance. Na snímku je vidět filament ve světle emitovaném vodíkem a tudíž zachycuje sluneční chromosféru. Sluneční dalekohledy, včetně sluneční observatoře NASA SDO (Solar Dynamics Observatory tento neobvyklý útvar sledují a observatoř SDO včera zaznamenala, jako ho obstoupilo spirální magnetické pole. Jelikož filamenty typicky trvají pouze několik hodin až dnů, tak jeho část by se mohla každou chvíli zhroutit nebo vyprsknout a žhavou plazmu buď vrátit na Slunce, nebo ji vyvrhnout do Sluneční soustavy. Je tam ještě tento filament? Klikněte na aktuální snímek Slunce z SDO a ověřte si to.

Sleduje APOD na: Facebooku, Google Plus nebo na Twitteru.

Štítky: Slunce, Filament, Magnetické pole


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »