Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. březen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. březen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční protuberance z SDO

Uznání: NASA/Goddard/SDO AIA Team

Jeden z nejpoutavějších pohledů na Slunci je na tryskající protuberanci. Družice Slunce Solar Dynamic Observatory před dvěma týdny zachytila velkou protuberanci, která tryskala z povrchu. Tato dramatická exploze byla zachycena v ultrafialovém světle na video smyčce nahoře, která pokrývá 90 minut a políčka byla pořizována každých 24 sekund. Protuberance je obrovská a do vlající záclony žhavého plynu by se snadno vešla celá Země. Sluneční protuberance jsou směřovány a někdy i drženy nad povrchem Slunce jeho magnetickým polem. Klidné protuberance typicky trvají asi měsíc a mohou v koronálních výtryscích hmoty (CME - Coronal Mass Ejection) vyvrhovat do Sluneční soustavy horký plyn. Energetický mechanismus, který sluneční protuberance vytváří, zůstává stále předmětem výzkumu. Jak Slunce postupuje k maximu, které nastane za několik let, tak sluneční aktivity jako je tato eruptivní protuberance, se stanou ještě běžnější.

Štítky: Slunce, Vzplanutí, Eruptivní protuberance, Video


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »