Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. únor 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. únor 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vrstevnaté kameny u Mount Sharp na Marsu

Uznání: NASA, JPL-Caltech, MSSS

Co způsobilo, že jsou tyto kameny vrstevnaté? Nejpravděpodobnější hypotézou je starodávné marťanské jezero, které se po více než 10 miliónů let vypařovalo a znovu doplňovalo, ale nyní už miliardy let zůstává suché a prázdné. Na snímku z listopadu z vozítka Curiosity je vidět metr velký kámen Whale Rock, který je součástí výstupu Pahrump Hills v základně hory Mount Sharp. Na snímku je zřejmé i křížovité ukládání vrstev hornin pod úhlem, které pravděpodobně zajistily vlny písku. Vozítko Curiosity pokračuje při své jízdě kolem a nahoru na 5,5 km vysokou horu Mount Sharp v hledání více vrstevnatých kamenů jako je tento.

Štítky: Layered rocks, Curiosity rover, Mars


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »