Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. únor 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. únor 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prachová bouře na Marsu

Uznání a copyright: Jean-Luc Dauvergne, Francois Colas, IMCCE/S2P, Obs. Midi-Pyrénées

Na severní polokouli Marsu je jaro a jaro na Marsu obvykle znamená prachové bouře. Takže ten dramatický hnědý pruh (nahoře), který pokreslil jinak bílou severní polární čepičku na tomto obrázku rudé planety, není žádným překvapením. Tento ostrý snímek využívá výhody současné příznivé polohy Marsu blízko opozice a nejtěsnějšího přiblížení k Zemi v roce 2010 a ukazuje rozvíjející se prachovou bouři, která se šíří od velké tmavé oblasti pod polární čepičkou známé jako Mare Acidalium. Snímek pořídil 2. února 1m dalekohled na Pic Du Midi, což je observatoř na vrcholu hory ve francouzských Pyrenejích.

Štítky: Mars, Prachová bouře, Spring, North polar cap


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »