Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. únor 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. únor 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nebe nad Hong Kongem

Uznání a Copyright: Peter Lau

Tato pozoruhodná scéna kombinuje mnohonásobné expozice pořízené z vodní perspektivy v Hong Kongu v Číně 18. ledna večer. Sleduje, jak na západní obloze spolu zapadají mladý srpek Měsíce s brilantní planetou Jupiter po levé straně. Vedle těchto dvou zářivých stop probíhají slabé stopy hvězd v pozadí. Ale zajímavější je zaměřit se na krátké, jasné stopy letadel, které se sbíhají u obzoru a u mezinárodního letiště v Hong Kongu, které zdánlivě nabízejí bláznivou imitaci nebeských stop. Vodní hladina pochopitelně sleduje odrazy světel města a lodní provoz. Pruhy světel aut zase definují visutý most Ting Kau.

Štítky: Měsíc, Jupiter, Hong kong, Planes, Cars, Boats, Skyview


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »