Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. únor 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. únor 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prachová bouře na Marsu

Uznání a copyright: Jean-Luc Dauvergne, Francois Colas, IMCCE/S2P, Obs. Midi-Pyrénées

Na severní polokouli Marsu je jaro a jaro na Marsu obvykle znamená prachové bouře. Takže ten dramatický hnědý pruh (nahoře), který pokreslil jinak bílou severní polární čepičku na tomto obrázku rudé planety, není žádným překvapením. Tento ostrý snímek využívá výhody současné příznivé polohy Marsu blízko opozice a nejtěsnějšího přiblížení k Zemi v roce 2010 a ukazuje rozvíjející se prachovou bouři, která se šíří od velké tmavé oblasti pod polární čepičkou známé jako Mare Acidalium. Snímek pořídil 2. února 1m dalekohled na Pic Du Midi, což je observatoř na vrcholu hory ve francouzských Pyrenejích.

Štítky: Mars, Prachová bouře, Spring, North polar cap


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »