Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. říjen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. říjen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dvě komety a hvězdokupa

Uznání a copyright: Damian Peach

V blízkosti slavné hvězdokupy Plejády se pohybují dvě zvláštní skvrny. Za noc se posunou jen málo a ve skutečnosti to jsou komety v blízké Sluneční soustavě, které náhodou zavítaly do zorného pole se světelnými roky vzdálenými hvězdami. Vlevo je kometa C/2017 O1 ASAS-SN, blok vypařujícího se ledu o rozměru několika kilometrů s jasnou komou okolního plynu, kterému dominuje zeleně zářící uhlík. Kometa ASAS-SN1 vykazuje doprava dolů známky ohonu. U středu je kometa C/2015 ER61 PanSTARRS, což je také obří blok vypařujícího se ledu, ale vpravo má dosti dlouhý ohon. Vpravo nahoře jsou Plejády, což je otevřená hvězdokupa, které dominují jasné modré hvězdy, které osvětlují okolní reflexní prach. Expozice byla pořízena před dvěma týdny a je tak hluboká, že lze po celém poli sledovat vlákna mezihvězdného prachu. Plejády jsou vidět pouhým okem, ale ke spatření komet je potřeba triedr.

Štítky: Plejády, Kometa Asissn, Comet panstarrs


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »