Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. únor 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. únor 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Průlet komety 45P kolem Země

Uznání a copyright: Fritz Helmut Hemmerich

Zemi právě minula velká koule sněhu. Je známá pod označením kometa 45P/Honda–Mrkos–Pajdušáková, nebo zkráceně 45P a k Zemi byla včera 10 krát blíže, než se Země kdy vůbec dostane ke Slunci. Kometa fotografovaná při tomto průletu předvádí řídký iontový ohon a slabou, ale rozsáhlou komu. Jeho zelenou barvu většinou způsobují vybuzené molekuly uhlíku. Kometa 45P se stala právě dost jasnou, aby mohla být unvidět i očima, i když nejblíže ke Slunci byla už v prosinci. Kometa nyní ovšem slábne, jelikož míří zpátky k oběžné dráze Jupiteru, kde tráví většinu svého času. Kilometrové jádro z ledu a prachu se do vnitřní opět vrátí Sluneční soustavy v roce 2022.

Štítky: Coma, Kometa, 45P


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »