Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. únor 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. únor 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Víření mračen jižního Jupiteru z Juno

Uznání: NASA, JPL-Caltech, SwRI, MSSS; Processing: Damian Peach

Sonda Juno právě dokončila svůj čtvrtý průlet kolem Jupiteru. Kosmická sonda Juno byla vypuštěna ze Země v roce 2011, k Jupiteru přiletěla loni v červenci a před 11 dny dokončila svůj zatím poslední eliptický oběh kolem největší planety Sluneční soustavy. Na novém snímku jižní polokoule Jupiteru s vysokým rozlišením z tohoto průletu je zde dobře vidět okouzlující tapiserie vířících oblačných systémů. Ve spodní části probíhá uhlopříčně terminátor, rozhraní mezi dnem a nocí, což znamená, že se Slunce nachází vpravo nahoře. Zcela vpravo je vidět velký oranžový ovál BA. Příčina toho, proč vzory a barvy Jupiterových mračen víří není v současnosti známa. Sonda Juno bude v průběhu 6 let studovat Jupitera novými způsoby a také se pokusí zjistit, zda se pod hustou pokrývkou mraků ukrývá pevné jádro.

Štítky: Jupiter, Mračna, Juno


33. vesmírný týden 2018

33. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 13. 8. do 19. 8. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Večer je vidět Venuše, Jupiter a Saturn, celou noc Mars a nad ránem Neptun a Uran. Aktivita Slunce je stále velmi nízká. Na obloze připomínáme též kometu 21P a zákryt hvězdy planetkou Gotho. Sonda Parker Solar Probe je úspěšně na cestě ke Slunci.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Foceno v pondělí‎ ‎13‎. ‎srpna‎ ‎2018 0:53,15 s f/3,5 18 mm, ISO 12800

Další informace »