Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. únor 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. únor 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Průlet komety 45P kolem Země

Uznání a copyright: Fritz Helmut Hemmerich

Zemi právě minula velká koule sněhu. Je známá pod označením kometa 45P/Honda–Mrkos–Pajdušáková, nebo zkráceně 45P a k Zemi byla včera 10 krát blíže, než se Země kdy vůbec dostane ke Slunci. Kometa fotografovaná při tomto průletu předvádí řídký iontový ohon a slabou, ale rozsáhlou komu. Jeho zelenou barvu většinou způsobují vybuzené molekuly uhlíku. Kometa 45P se stala právě dost jasnou, aby mohla být unvidět i očima, i když nejblíže ke Slunci byla už v prosinci. Kometa nyní ovšem slábne, jelikož míří zpátky k oběžné dráze Jupiteru, kde tráví většinu svého času. Kilometrové jádro z ledu a prachu se do vnitřní opět vrátí Sluneční soustavy v roce 2022.

Štítky: Coma, Kometa, 45P


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc Moře nepokoje

Newton 150/750 mm okular 6,5 mm iPhone 13

Další informace »